Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Sądzie Najwyższym skarga na NSA

0
Podziel się:

To kolejna próba prawnego zmierzenia się z programami inwigilacji, których istnienie w ubiegłym miesiącu ujawnił były pracownik wywiadu USA Edward Snowden.

Edward Snowden
Edward Snowden (imago stock&people/EAST NEWS)

Do Sądu Najwyższego USA trafiła petycja grupy obrońców praw prywatności EPIC z żądaniem, by Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) przestała gromadzić dane o rozmowach telefonicznych milionów Amerykanów.

To kolejna próba prawnego zmierzenia się z programami inwigilacji, których istnienie w ubiegłym miesiącu ujawnił były pracownik wywiadu USA Edward Snowden (na zdj.), ale pierwsza skarga, która trafiła bezpośrednio do Sądu Najwyższego USA.

Skargę złożyła w poniedziałek działająca w Waszyngtonie organizacja Electronic Privacy Information Center. Na swej stronie internetowej EPIC informuje, że zwróciła się do Sądu Najwyższego o uchylenie tajnego nakazu sądu do spraw wywiadu FISA (Foreign Intelligence Surveillance Court), który umożliwił NSA zbieranie danych telefonicznych klientów jednego z największych amerykańskich operatorów telekomunikacyjnych Verizon. Tajny nakaz FISA opublikował na początku czerwca brytyjski dziennik _ The Guardian _.

Zdaniem prawników EPIC stworzenie ogromnej bazy danych o milionach obywateli USA tworzy nadzwyczajne okoliczności, którymi powinien zająć się tylko Sąd Najwyższy. Ponadto - wskazują - sądy federalne niższej instancji nie mają uprawnień, by oceniać objęte klauzulą tajności nakazy FISA.

FISA _ przekroczyła swe statutowe uprawnienia, wydając nakaz zbierania milionów danych telefonicznych _, gdyż nie mogą być one wszystkie uznane za istotne w śledztwach dotyczących bezpieczeństwa narodowego, a taki warunek przewiduje przyjęta przez Kongres ustawa antyterrorystyczna Patriot Act - zaznacza EPIC.

_ - To po prostu niemożliwe, by każdy zapis o rozmowie telefonicznej będący w posiadaniu firm telekomunikacyjnych był istotny w dopuszczonych śledztwach _ - powiedział w komunikacie prasowym szef EPIC Marc Rotenberg.

Tymczasem według EPIC zbieranie tych danych jest łamaniem prywatności klientów Verizona. Tłumaczy, że nawet jeśli - jak utrzymują władze USA - zbierane są tylko tzw. metadane (czyli między jakimi numerami rozmowa się odbywa, kiedy, gdzie i jak długo trwała), a nie dotyczące treści rozmów, to wystarczą one, by NSA uzyskała szczegółowe informacje o codziennym życiu Amerykanów, ich osobistych i zawodowych relacjach, przynależności religijnej i politycznej.

Sąd Najwyższy USA będzie mógł zająć się petycją EPIC najwcześniej w październiku, gdy zbierze się ponownie po przerwie wakacyjnej.

Wcześniej skargi na inwigilację prowadzoną przez NSA złożyła już w sądzie Nowego Jorku American Civil Liberities Union, a w sądzie w Waszyngtonie grupa Freedom Watch występująca w imieniu klientów Verizona.

Czytaj więcej w Money.pl
USA apelują do Ekwadoru. Chcą Snowdena Prezydent Ekwadoru Rafael Correa poinformował, że wiceprezydent USA Joe Biden poprosił go o azyl polityczny w Ekwadorze.
Amerykanie szpiegują Unię Europejską! Raport mówi o zakładaniu podsłuchów w przedstawicielstwie dyplomatycznym UE i w n ONZ oraz o penetrowaniu ich wewnętrznych sieci komputerowych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)