Notowania

assange
08.02.2011 13:47

"W sprawie Assange'a nie chodzi o gwałt"

Adwokat twierdzi, że dowody przeciw twórcy WikiLeaks są niemal najsłabsze, jakie widział.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Szwedzki adwokat Bjoern Hurtig oświadczył, że domniemane ofiary założyciela demaskatorskiego portalu internetowego Wikileaks Juliana Assange'a - dwie Szwedki - mają ukryte zamiary i w tej sprawie nie chodzi bynajmniej o atak seksualny i molestowanie.

Prawnik powiedział też, że w swojej zawodowej praktyce rzadko miał do czynienia z równie nieprzekonywującą sprawą - pisze agencja Press Association. Argumenty szwedzkiej prokuratury, domagającej się ekstradycji Assange'a, uznał za bardzo słabe.

_ - Po zapoznaniu się z aktami sprawy, jak również z innymi materiałami, które mi udostępniono bez możliwości sporządzania notatek (zapisy SMS-ów z telefonów komórkowych domniemanych ofiar) mogę stwierdzić, że sprawa (przeciwko Assange'owi) jest jedną z najsłabszych merytorycznie, z jakimi miałem do czynienia w swej karierze adwokackiej _ - napisał 45-letni Hurtig w oświadczeniu przedłożonym londyńskiemu sądowi (Belmarsh Magistrates' Court), zajmującemu się wnioskiem o ekstradycję Assange'a.

_ [

]( http://www.money.pl/archiwum/wydarzenia/dokumenty;wikileaks.html )- Abstrahując od słabości materiału dowodowego z SMS-ów, w których kobiety występujące ze skargą na Assange'a mówią o rewanżu i pieniądzach za przeciek do mediów, nasuwa się wniosek, że mają ukryte zamiary, co stawia pod dużym znakiem zapytania ich oskarżenia i ich osobistą wiarygodność _ - dodał adwokat.

Dziś drugi dzień postępowania ekstradycyjnego przeciwko założycielowi portalu Wikileaks, wszczętego na wniosek szwedzkiej prokuratur Marianne Nye. Przeciwko 39-letniemu Australijczykowi Nye wysunęła trzy zarzuty ataku seksualnego i molestowania.

Prokuratura domaga się ekstradycji Assange'a w trybie Europejskiego Nakazu Aresztowania, by go przesłuchać. Assange i jego obrońcy wskazują, że można go przesłuchać także w Londynie, a ewentualna ekstradycja do Szwecji oznaczałaby, że zostałby osądzony w tajnym procesie, ponieważ sprawy wytoczone w Szwecji z oskarżenia o gwałt są niejawne.

Obrońcy obawiają się też, że Szwedzi mogliby przekazać Assange'a Amerykanom. Ci z kolei mogliby go skazać na śmierć pod zarzutem spisku mającego na celu wykradzenie tajnych materiałów państwowych.

Wikileaks ujawniła poufne amerykańskie materiały m.in. na temat wojny w Afganistanie i Iraku oraz depesze z placówek dyplomatycznych USA.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/236/t125420.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/assange;nie;zrobia;ze;mnie;gwalciciela,68,0,767556.html) Assange: Nie zrobią ze mnie gwałciciela Proces o ekstradycję twórcy portalu WikiLeaks może potrwać kilka miesięcy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/52/t131124.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/assange;moze;zostac;stracony;w;usa,61,0,767293.html) Assange może zostać stracony w USA? Według obrońców twórcy Wikileaks ich klientowi groziłyby tortury, a nawet egzekucja.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/226/t125410.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/wikileaks;ma;dane;o;oszustach;podatkowych,30,0,755230.html) Wikileaks ma dane o oszustach podatkowych Wśród 2 tysięcy nazwisk osób, które unikały płacenia podatków ma być około 40 polityków.
Tagi: assange, wiadmomości, wiadomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz