Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W sprawie Libii Europa bliska rozłamu

0
Podziel się:

W obliczu wojny w Libii w Europie zarysowały się znów ostre podziały, jak w okresie interwencji w Iraku w 2003 roku - pisze Liberation.

W sprawie Libii Europa bliska rozłamu
(PAP/EPA)

W obliczu wojny w Libii w Europie zarysowały się znów ostre podziały, jak w okresie interwencji w Iraku w 2003 roku - pisze dziś _ Liberation _. Według gazety, Niemcy, Włochy, a nawet dyplomacja UE wątpią w sens operacji libijskiej.

_ Unia Europejska jest bliska ponownego przeżycia koszmaru z 2003 roku, kiedy gwałtownie podzieliła się na tle interwencji w Iraku i kiedy tylko Niemcy, Francja, Belgia i Luksemburg nie chciały podążyć za Stanami Zjednoczonymi. Trzeba było potem wielu lat, żeby Europejczycy doszli do siebie _ - pisze lewicowy francuski dziennik.

_ Liberation _ zaznacza, że tym razem linie podziału są inne niż w czasie interwencji irackiej, ale _ waśnie równie gorące mimo fasadowej jedności prezentowanej przez państwa 27 _.

Główna różnica w porównaniu z wojną w Iraku - dodaje _ Liberation _ - polega na tym, że rozpadła się _ oś francusko-niemiecka _ - gdyż Niemcy odmówiły udziału w zbrojnej interwencji w Libii, wprawiając Francję w konsternację.

[

]( # )Kik: USA i Unia spierają się, kto zagarnie Libię
Gazeta twierdzi, że w poniedziałek miało dojść w Brukseli do _ gwałtownej dyskusji _ między szefami dyplomacji obu krajów: Guido Westerwelle i Alainem Juppe. Westerwelle miał wtedy powiedzieć swojemu francuskiemu rozmówcy, według _ Liberation _: _ Uważamy, że jest duże ryzyko _.

Według _ Liberation _, Niemcy obawiają się ofiar cywilnych bombardowań koalicji oraz tego, że opinia krajów arabskich może zwrócić się przeciw Europejczykom. Zdaniem dziennika, także wiele innych państw - wśród których gazeta wymienia Bułgarię i Polskę - _ odnosi się co najmniej z rezerwą do operacji koalicji w Libii _.

Dziennik dodaje, że Włosi są _ gotowi _ dołączyć do obozu przeciwników akcji zbrojnej. Przypomina, że także odpowiedzialna za unijną dyplomację Catherine Ashton skrytykowała ostatnio sprzymierzonych _ za zbyt pospieszne przygotowanie interwencji _ i za brak sprecyzowania celu ich działań.

Francuskie media komentują również spory wewnątrz międzynarodowej koalicji w sprawie ustanowienia jednolitego dowództwa operacji przeciw Muammarowi Kadafiemu.

Dziennik _ Le Monde _ zwraca uwagę, że od soboty, czyli od początku działań aliantów, to USA faktycznie koordynują działania sprzymierzonych. Według gazety, koordynacja akcji powietrznej odbywa się w amerykańskiej bazie regionalnej w niemieckim Stuttgarcie, podczas gdy plan działań morskich koalicji jest ustalany na pokładzie okrętu amerykańskiego _ Mount-Whitney _ na Morzu Śródziemnym. Jednak większość państw, w tym same USA, W. Brytania i Kanada, opowiada się za przejęciem przez NATO koordynacji akcji w Libii. Przeciwna jest temu nadal Francja, która zauważa, że operacji libijskiej dowodzonej przez NATO nie chcą kraje arabskie.

Media przytaczają jednocześnie poniedziałkową wypowiedź ministra Alaina Juppe, zgodnie z którą NATO _ w ciągu kilku najbliższych dni _ ma udzielić poparcia międzynarodowej koalicji. Zdaniem cytowanego przez AFP anonimowego źródła wojskowego, intencją Paryża jest _ znalezienie formuły pozwalającej na korzystanie ze środków NATO, ale nie pod natowską flagą _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/170/t127402.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/kik;usa;i;unia;spieraja;sie;kto;zagarnie;libie,168,0,797864.html) Kik: USA i Unia spierają się, kto zagarnie Libię Nie ma żadnego rozłamu w Europie. Do Libii popłynęli ci, którzy mieli popłynąć.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/55/t135735.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/amerykanie;stracili;f15;syn;kaddafiego;nie;zyje,46,0,798254.html) Amerykanie stracili F15. Syn Kaddafiego nie żyje? Stolica Libii pod obstrzałem. Pojawiły się pogłoski o śmierci syna dyktatora. Giną też cywile. Chiny apelują o zawieszenie broni.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/155/t135579.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/obama;chcemy;usunac;kaddafiego,191,0,798143.html) Obama: Chcemy usunąć Kaddafiego Prezydent USA twierdzi, że ograniczenie celu misji wojskowej do ochrony ludności cywilnej, nie wyklucza usunięcia libijskiego dyktatora.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)