Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W USA mniejsze poparcie dla atomu

0
Podziel się

Nuklearna katastrofa w Japonii odstrasza Amerykanów od tej technologii.

W USA mniejsze poparcie dla atomu
(PAP/Grzegorz Michałowski)
bDKiMNdx

Nuklearna katastrofa w Japonii w następstwie trzęsienia ziemi i tsunami spowodowała zmniejszenie społecznego poparcia w USA dla energetyki atomowej. Mimo to administracja prezydenta Baracka Obamy nie cofa planów jej dalszego rozwoju.

Według najnowszego sondażu przeprowadzonego przez telewizję CBS News, poparcie dla energetyki jądrowej spadło nawet poniżej poziomu z 1977 roku, a więc z okresu bezpośrednio po wypadku w elektrowni atomowej Three Mile Island. Wywołał on obawy, że taka energetyka grozi kataklizmem na niewyobrażalną skalę.

Po katastrofalnych uszkodzeniach reaktorów w japońskiej elektrowni Fukushima, poparcie dla budowy nowych siłowni atomowych w USA spadło do 43 procent. Jeszcze w 2008 roku 57 procent Amerykanów uważało, że należy je budować; był to okres recesji i wysokich cen ropy naftowej.

bDKiMNdz

Po wypadku w Three Mile Island 46 procent mieszkańców USA popierało budowę nowych reaktorów. Oznaczało to znaczny spadek w porównaniu z okresem sprzed tej katastrofy, kiedy aż 69 procent uważało, że należy je budować.

Poparcie dla energetyki atomowej spadło do najniższego poziomu - 34 procent - po katastrofie w elektrowni w Czarnobylu w 1986 roku.

Obecnie prawie 70 procent Amerykanów uważa, że elektrownie atomowe są w zasadzie bezpieczne. Jednocześnie jednak prawie dwie trzecie obawia się, że w USA może dojść do poważnego wypadku w jednej z nich.

W USA pracuje ponad sto elektrowni nuklearnych. Prezydent Obama zapowiedział rok temu rozbudowę energetyki jądrowej. Po kataklizmie w Japonii administracja zapewniła, że amerykańskie elektrownie są bezpieczne i nie planuje się wstrzymania budowy nowych, mimo apeli ich przeciwników.

bDKiMNdF
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/242/t74738.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/usa;spowolnic;budowe;elektrowni;atomowych,112,0,793200.html) USA: Spowolnić budowę elektrowni atomowych Apeluje o to były demokratyczny kandydat na wiceprezydenta, senator Joe Lieberman.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/252/t97788.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/jordania;ma;nuklearne;ambicje;liczy;na;waszyngton,239,0,640495.html) Jordania ma nuklearne ambicje, liczy na Waszyngton Władze w Ammanie zapewniają, że chodzi tylko o energetykę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/221/t135901.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/radioaktywna;chmura;dotrze;do;polski,207,0,799439.html) Radioaktywna chmura dotrze do Polski Będzie jednak mocno rozcieńczona i nie wyrządzi nam żadnej krzywdy.
bDKiMNea
Źródło:
KOMENTARZE
(0)