Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Watykanie świętuje najstarsza i najmniejsza armia świata

0
Podziel się:

Na co dzień zajmują się osobistą ochroną papieża, towarzyszą mu także w podróżach zagranicznych. Do ich zadań należy zabezpieczenie Pałacu Apostolskiego i granic Watykanu.

W Watykanie świętuje najstarsza i najmniejsza armia świata
(Vandeville Eric/ABACA/EAST NEWS)

Na co dzień zajmują się osobistą ochroną papieża, towarzyszą mu także w podróżach zagranicznych. Do ich zadań należy zabezpieczenie Pałacu Apostolskiego i granic Watykanu. Gwardziści szwajcarscy, bo o nich mowa, mają dziś swoje święto. 35 z nich składa przysięgę wierności papieżowi i Kościołowi.

Jan Paweł II mówił, że Watykan to najbardziej zmilitaryzowane państwo świata. Co dziesiąty jego obywatel to żołnierz. Konkretnie gwardzista szwajcarski. 6 maja obchodzą oni swoje święto. Zostało ono ustanowione na pamiątkę dramatycznych wydarzeń z 1527 roku.

Broniąc papieża Klemensa VII, wobec przeważającej liczby żołnierzy Karola V, zginęli prawie wszyscy ówcześni gwardziści: ze 189 biorących udział w walce- śmierć poniosło 147. - _ Pozostała garstka ewakuowała Ojca Świętego do Zamku Anioła _- mówi pułkownik Jacek Macyszyn, założyciel Muzeum Ordynariatu Polowego.

6 maja ich następcy składają uroczystą przysięgę wierności papieżowi i Kościołowi. Wypowiadając jej słowa podnoszą w górę trzy palce prawej dłoni na pamiątkę Trójcy Świętej._ - Jeszcze za czasów króla Stanisława Augusta tak samo przysięgali polscy żołnierze _- dodaje pułkownik Jacek Macyszyn.

Gwardziści szwajcarscy to najstarsza, do dziś istniejąca armia świata. Została założona w 1506 roku. Mówiąc o papieskim wojsku kojarzymy tylko Gwardię Szwajcarską. Jednak wcześniej papieże mieli do swej dyspozycji kilka formacji. Jedną z nich byli Żuławi Papiescy. Lekka piechota, w której służyli także Polacy.

Czytaj więcej w Money.pl
Papież: Praca podstawą życia człowieka Praca - dodał - namaszcza nas godnością i przyczynia się do rozwoju krajów.
Tajna narada. Papież żąda oszczędności Więcej głoszenia Ewangelii, mniej biurokracji - takie polecenie wydał Franciszek.
"Benedykt XVI nie powinien być w Watykanie" Messori przyznał, że z zaskoczeniem przyjął to, iż Benedykt XVI postanowił po ustąpieniu pozostać za Spiżową Bramą.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)