Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
żołnierz
14.01.2013 22:25

W wojsku USA w zeszłym roku doszło do 349 samobójstw. To rekordowa liczba

Minister obrony USA Leon Panetta i inni mówią wprost o epidemii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(MivPiv/iStockphoto)

W wojsku USA w zeszłym roku doszło do 349 samobójstw. To rekordowa liczba, przewyższająca bilans strat na polu walki w Afganistanie. Zdaniem części ekspertów liczba samobójstw może wzrosnąć w tym roku.

Minister obrony USA Leon Panetta i inni mówią wprost o epidemii.

W 2012 roku liczba samobójców przekroczyła liczbę amerykańskich wojskowych zabitych w Afganistanie, gdzie według rachuby agencji AP zginęło ich 295. Jak pisze w poniedziałek AP, problem ten jest odzwierciedleniem poważnego obciążenia psychicznego personelu sił zbrojnych, od ponad 10 lat zaangażowanego w Iraku i Afganistanie.

W poprzednim roku samobójstw wśród żołnierzy pozostających w służbie czynnej było 301 - wynika z danych Pentagonu, który na 2012 rok przewidywał ich wzrost do 325.

Zeszłoroczny bilans jest najwyższym, odkąd Pentagon od 2001 roku zaczął zbierać dokładne dane na temat samobójstw wśród żołnierzy. Do ich wzrostu zaczęło dochodzić od 2006 roku i w 2009 liczba samobójstw sięgnęła 310, po czym przez dwa lata z rzędu była niższa.

Najbardziej - o 50 procent - wzrosła liczba samobójstw wśród żołnierzy piechoty morskiej; w zeszłym roku zabiło się 48 marines, niewiele mniej niż w najgorszym dla nich 2009 roku, kiedy na własne życie targnęło się 52.

W siłach powietrznych w zeszłym roku życie odebrało sobie 59 żołnierzy, a w marynarce - 60, odpowiednio o 16 i 15 proc. więcej niż w roku poprzednim.

David Rudd, dziekan kolegium nauk społecznych i behawioralnych na uniwersytecie stanu Utah mówi, że samobójstwa coraz częściej popełniają zasadniczo dwa typy żołnierzy: weterani wojen w Iraku i Afganistanie cierpiący na depresję, stres post-traumatyczny lub nadużywający substancji oszałamiających, lub ci, którzy nie pojechali na wojnę, ale mają skomplikowane relacje osobiste, problemy finansowe lub prawne. Przewiduje on, że trend ten będzie się nasilać.

Pentagon zaznacza, że chociaż stopa samobójstw w wojsku rośnie, pozostaje jednak niższa od średniej dla cywilów. Wśród mężczyzn cywilnych w wieku 17-60 wyniosła ona 25 samobójstw na 100 tysięcy w 2010 roku, ostatnim, dla którego dostępne były statystyki. Dla porównania, w 2012 roku wskaźnik ten wśród wojskowych wyniósł 17,5 na 100 tysięcy.

Co roku Pentagon opracowuje studium okoliczności każdego z samobójstw. Ostatnie opracowanie z 2011 roku mówi m.in., że samobójstwa popełniają najczęściej biali w wieku do 25 lat, o wykształceniu poniżej college'u.

Analiza danych z 2011 roku wskazuje również, że stopa samobójstw wśród rozwiedzionych była wyższa o 55 proc. od pozostających w małżeństwie. Większość wojskowych popełniła samobójstwo za pomocą broni palnej.

Czytaj więcej w Money.pl
USA wycofają stamtąd 9 tysięcy żołnierzy USA zdecydowały się na zmniejszenie liczby swych żołnierzy w Japonii ze względu na to, że ich obecność jest coraz mniej akceptowana przez japońskie społeczeństwo.
Kara śmierci dla sprawcy masakry cywilów? Taka kara może grozić amerykańskiemu żołnierzowi, który dwa dni temu zabił w Afganistanie 16 osób, w tym kobiety i dzieci.
Mundurowi stracą na tych zmianach. Zobacz ile Do 22 stycznia potrwają konsultacje społeczne w sprawie propozycji zmian w zwolnieniach lekarskich mundurowych.
Tagi: żołnierz, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz