Notowania

walka z terroryzmem
23.07.2013 06:40

Walka z terroryzmem. Zbrojne skrzydło Hezbollahu na czarnej liście

O wciągnięcie zbrojnego skrzydła Hezbollahu na unijną czarną listę wystąpiła Wielka Brytania, według której są dowody na zaangażowanie tej grupy w ubiegłoroczny zamach bombowy w Burgas.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Ministrowie spraw zagranicznych państw UE zdecydowali wczoraj w Brukseli, że wpiszą zbrojne ramię Hezbollahu na unijną listę organizacji terrorystycznych. Zadowolenie wyraził Izrael, podczas gdy według szefa libańskiej dyplomacji była to pochopna decyzja.

Holenderski minister spraw zagranicznych Frans Timmermans w kuluarach spotkania szefów MSZ w Brukseli oświadczył, że _ dobrze się stało, iż Unia Europejska zdecydowała się nazwać Hezbollah tym, czym jest on w istocie - organizacją terrorystyczną _. - _ Podjęliśmy dziś istotną decyzję, dotyczącą zbrojnego ramienia Hezbollahu, która spowoduje zamrożenie jego aktywów, utrudni pozyskanie funduszy i dzięki temu ograniczy jego zdolności do działania _ - dodał.

Z wnioskiem o wciągnięcie zbrojnego skrzydła Hezbollahu na unijną _ czarną listę _ wystąpiła w maju Wielka Brytania, według której są dowody na zaangażowanie tej grupy w ubiegłoroczny zamach bombowy w bułgarskim mieście Burgas, gdzie zginęło pięcioro izraelskich turystów.

Decyzja ta, która wejdzie w życie po opublikowaniu w dzienniku urzędowym UE, pociągnie za sobą sankcje, takie jak zakaz wjazdu na teren UE członków organizacji zamieszanych w terroryzm oraz zamrożenie aktywów finansowych podmiotów związanych z organizacją.

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton poinformowała na konferencji prasowej w poniedziałek wieczorem, że decyzja UE w sprawie Hezbollahu nie może wpłynąć negatywnie na dialog z siłami politycznymi w Libanie ani na unijne wsparcie UE i krajów członkowskich dla tego kraju.

- _ Zależy nam na stabilności, suwerenności, jedności i pokoju w Libanie, ale z powodu obaw dotyczących roli Hezbollahu postanowiliśmy wpisać jego ramię zbrojne na listę organizacji terrorystycznych. To nie może jednak uniemożliwić naszego dialogu ze wszystkimi partiami politycznymi w Libanie _ - powiedziała.

Według Ashton za pół roku UE ma ponownie przyjrzeć się poniedziałkowej decyzji w sprawie Hezbollahu.

Także niemiecki minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle podkreślił, że wciągnięcie zbrojnego skrzydła Hezbollahu na listę organizacji terrorystycznych nie było łatwe ze względu na obawy o destabilizację Libanu, gdzie szyicki Hezbollah odgrywa ważną rolę. Nawet władze Libanu zwracały się do UE, by nie wciągała tej organizacji na swoją _ czarną listę _.

- _ Z jednej strony nie chcemy niestabilności Libanu, a z drugiej - nie możemy zaakceptować żadnych działań terrorystycznych na terenie UE _ - powiedział Westerwelle.

- _ Rozmowy, przeprowadzane w ostatnich miesiącach i zebrane dowody (na udział Hezbollahu w zamachu w Burgas) pozwoliły nam dziś jednak na podjęcie tej decyzji. Nie możemy tolerować terroryzmu w Europie. Jeśli ktoś nam zagraża, musimy działać zdecydowanie _ - dodał.

Z kolei według libańskiego ministra spraw zagranicznych Adnana Mansura Unia podjęła _ pochopną decyzję _, która może pociągnąć za sobą kolejne sankcje wobec ruchu i skomplikować sytuację polityczną w Libanie.

- _ To utrudni życie polityczne Libanu w przyszłości, zwłaszcza biorąc pod uwagę naszą kruchą sytuację. Musimy zacieśniać więzy wśród libańskich partii, a nie tworzyć dodatkowe problemy _ - powiedział Mansur.

Według libańskiego deputowanego, który zasiada w parlamencie z ramienia Hezbollahu, al-Walida Sukariaha, decyzja ta _ stawia Europę w konfrontacji z częścią mieszkańców regionu _.

Z kolei minister sprawiedliwości Izraela Cipi Liwni oceniła, że decyzja ta potwierdza, iż szyickie ugrupowanie jest organizacją terrorystyczną.

- _ Cieszę się z tej decyzji. W końcu, po latach rozważań, słusznie odrzucone zostało twierdzenie, według którego Hezbollah jest prawowitą partią polityczną. Teraz dla wszystkich stało się jasne, że Hezbollah jest organizacją terrorystyczną _ - podkreśliła Liwni.

Decyzję pochwalił też Biały Dom, oceniając, że jest to mocny sygnał mówiący o tym, iż organizacja nie może działać bezkarnie. Rzecznik Białego Domu Jay Carney powiedział, że decyzja ta powinna utrudnić Hezbollahowi m.in. zbieranie funduszy.

Hezbollah, czyli _ Partia Boga _, powstał w 1982 roku w reakcji na wkroczenie izraelskich sił do Libanu. Otrzymuje wsparcie od szyickich władz Iranu. Partia ma przedstawicieli w libańskim parlamencie.

Czytaj więcej w Money.pl
Szturm na więzienia. Odbili 500 osadzonych Podczas nocnego szturmu na więzienie w Taji i placówkę w Abu Ghraib zginęło 41 osób - 21 więźniów i 20 funkcjonariuszy.
Pakistan: krwawy atak na islamistów Dziewiętnaście osób, w tym piętnastu bojowników islamskich i czterech pakistańskich żołnierzy, zginęło.
Błędy policji powodem zamachów w Bostonie? Tamerlan zginął w strzelaninie z policją podczas obławy po zamachach bombowych 19 kwietnia.
Tagi: walka z terroryzmem, hezbollah, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz