Notowania

Przejdź na
konklawe
07.03.2013 07:16

Watykan: dziś poznamy datę konklawe?

W Watykanie jest już 115 kardynałów, czyli wszyscy, którzy wezmą udział w wyborze następcy Benedykta XVI.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Annesov/cc/wikimedia commons)

W Watykanie jest już 115 kardynałów, czyli wszyscy, którzy wezmą udział w wyborze następcy Benedykta XVI. Jest więc nadzieja, że dziś poznamy datę przyszłego konklawe, które jednak odbyłoby się już w przyszłym tygodniu.

Obecność wszystkich elektorów była pierwszym warunkiem podjęcia decyzji o dacie rozpoczęcia konklawe. Przypomniał o tym w środę, po trzech dniach obrad kolegium kardynałów, rzecznik prasowy Watykanu.

Ksiądz Federico Lombardi zaznaczył, że kardynałowie nie od razu wejdą do Kaplicy Sykstyńskiej, która zresztą nie jest jeszcze gotowa na ich przyjęcie. Pozostawią sobie zapewne kilka dni na dokończenie dyskusji, w czasie której nakreślono już sylwetkę przyszłego papieża, pamiętając między innymi o tym, że Benedykt XVI uzasadnił swą abdykację brakiem sił _ fizycznych i duchowych _.

Nieoficjalnie mówi się, że urząd ceremonii liturgicznych papieża zarezerwował już na poniedziałek 11 marca bazylikę św. Piotra, aby odprawić w niej specjalną mszę w intencji konklawe. Jeżeli nastąpi to przed południem, to zgodnie z przepisami jeszcze tego samego dnia powinno odbyć się pierwsze głosowanie, którego wynik ogłosi dym z komina Kaplicy Sykstyńskiej, czarny albo biały.

Czytaj więcej w Money.pl
Kaplica Sykstyńska zamknięta, kardynałowie... Kaplica Sykstyńska, gdzie będą toczyć się obrady, została wyłączona z ruchu turystycznego. Podobnie Dom świętej Marty, gdzie kardynałowie będą mieszkać.
Oto faworyt konklawe. Zostanie papieżem? Kardynałów z Europy będzie 61, wśród nich 28 Włochów.
"Vatileaks" może zaważyć na konklawe - _ Nie jest ważne, czy będzie to Europejczyk, czy nie. Liczą się wielkie wyzwania, jakim będzie musiał teraz stawić czoła nowy papież - _ powiedział Maradiaga.
Tagi: konklawe, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz