Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Watykan: Kolejna kongregacja kardynałów i głośne postulaty zmian

0
Podziel się:

Dotychczasowe wnioski z tajnych dyskusji, o których nieoficjalnie informują media, to dominujące wśród ponad 150 purpuratów przekonanie o konieczności głębokiej reformy Kurii Rzymskiej.

Watykan: Kolejna kongregacja kardynałów i głośne postulaty zmian
(Eustaquio Santimano/CC/Flickr)

Kardynałowie spotkali się przed południem na ósmej od początku wakatu w Stolicy Apostolskiej kongregacji, podczas której przed rozpoczynającym się we wtorek konklawe dyskutują o sytuacji w Kościele i wyzwaniach dla nowego papieża.

Dotychczasowe wnioski z tajnych dyskusji, o których nieoficjalnie informują media, to dominujące wśród ponad 150 purpuratów przekonanie o konieczności głębokiej reformy Kurii Rzymskiej i zmianie funkcjonowania Sekretariatu Stanu, którym za pontyfikatu Benedykta XVI kierował kardynał Tarcisio Bertone.

Ma on, jak wskazuje prasa, wielu przeciwników wśród kardynałów, zwłaszcza pochodzących spoza Rzymu. Część z nich stworzyła frakcję, która przed konklawe tworzy front na rzecz wyboru hierarchy gwarantującego radykalne reformy i - jak się zauważa - nieuwikłanego w obecne trudne relacje między dostojnikami Kurii Rzymskiej. Tak postrzegany jest arcybiskup Mediolanu kard. Angelo Scola.

Dziennik _ La Repubblica _ pisze w sobotę, że kardynał Scola ma już więcej zagwarantowanych głosów niż kandydat Kurii, czyli Brazylijczyk niemieckiego pochodzenia kard. Odilo Scherer. Wyraża się opinię, że Scola może liczyć na wiele głosów europejskich purpuratów.

Dyskusje i wystąpienia kardynałów koncentrują się też na oczekiwaniach wobec nowego papieża.

_ La Stampa _ ujawnia, że niektórzy członkowie Kolegium Kardynalskiego apelują o większą kolegialność w zarządzaniu Kościołem. Kreśląc zaś portret przyszłego papieża zwracają oni uwagę na to, że musi on być mniej izolowany przez Sekretariat Stanu. W słowach tych - jak się podkreśla - znajdują się wyraźne aluzje do sytuacji, jaka za Spiżową Bramą panowała za pontyfikatu Benedykta XVI.

Choć większość kardynałów przekonanych jest o tym, że po konklawe 2013 Watykan powinien całkowicie zmienić swoje oblicze i styl zarządzania, istniejące wciąż podziały wskazują, że - jak stwierdza _ La Stampa _ - mało prawdopodobne jest to, by powtórzył się _ cud _ wyboru papieża w ciągu 24 godzin, do jakiego doszło przed ośmioma laty.

Czytaj więcej w Money.pl
To on przełamuje bariery w Watykanie Stawia czoła 5 tysiącom wysłanników mediów z całego świata
Oto faworyt konklawe. Zostanie papieżem? Kardynałów z Europy będzie 61, wśród nich 28 Włochów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)