Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Węgry boją się Rosji, żądają gwarancji dla Europy Środkowej

0
Podziel się:

Orban: NATO musi dać gwarancje bezpieczeństwa militarnego.

Węgry boją się Rosji, żądają gwarancji dla Europy Środkowej
(orbanviktor.com)
bEKNenAR

Premier Węgier Viktor Orban, którego kraj przejmuje 1 stycznia prezydencję w UE, zażądał gwarancji dla Europy Środkowej w związku z zapowiedzianym przez niego strategicznym porozumieniem między Unią i Rosją.

_ - Już niedługo UE zawrze historyczne porozumienie z Rosją, ale Europa Środkowa powinna mieć gwarancje w sferze bezpieczeństwa militarnego, infrastruktury gospodarczej, dostępu do rynków i innych kwestii _ - oznajmił Orban w przemówieniu w paryskim Instytucie Stosunków Międzynarodowych (IFRI).

Orban powiedział, ze chodzi mu o gwarancję utrzymania art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego, przewidującego pomoc sojusznikom w razie zaatakowania któregoś z nich.

bEKNenAT

Zaapelował też o _ zasady ograniczające monopole w transporcie energetycznym _. Węgry otrzymują 80 proc. gazu z Rosji. Zażądał też, aby _ zostały zagwarantowane szlaki transportowe między północą i południem Europy _.

Powinien także zostać zagwarantowany równy dostęp do rynku rosyjskiego, aby gospodarki Europy Środkowej, mogły być tam konkurencyjne.

Ostatnia gwarancja, jakiej domaga się Orban, dotyczy Ukrainy. _ Nie zgodzimy się, by ktokolwiek pretendował do posiadania sfery wpływów poza swoimi granicami _ - oznajmił.

Porozumienie o partnerstwie strategicznym między Rosją i UE jest przedmiotem negocjacji już od lat, ale nie dochodzi do jego uzgodnienia m.in. z powodu różnych zdań na temat energetyki. 7 grudnia ma się odbyć w Brukseli szczyt UE-Rosja.

bEKNenAZ

Orban zwrócił uwagę, że rozszerzenie UE napotyka coraz większe przeszkody, i ostrzegł przed _ czarną dziurą _, jaka powstanie, jeśli Chorwacja i inne kolejne bałkańskie nie będą mogły przystąpić do UE.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/108/t73836.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rosja;czlonkiem;nato;hobbs;nigdy;nie;nalezy;mowic;nigdy,237,0,709357.html) Rosja członkiem NATO? Hobbs: Nigdy nie należy mówić nigdy Dialog Rosja - NATO pomaga usunąć spuściznę zimnej wojny.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t103371.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/strategia;nato;i;budzet;unii;neczas;u;prezydenta,25,0,705049.html) Strategia NATO i budżet Unii. Neczas u prezydenta Bronisław Komorowski spotkał się z premierem Czech. Jutro szczyt Grupy Wyszehradzkiej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/t87237.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/klich;nato;ma;plany;obrony;polski,240,0,705520.html) Klich: NATO ma plany obrony Polski Minister obrony nie chce jednak ujawnić żadnych szczegółów na ten temat.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/123/t114811.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sikorski;chwali;wspolprace;z;rosja,172,0,701100.html) Sikorski chwali współpracę z Rosją Powstanie przejście z obwodem Królewieckim i centra dialogu. Mówiono o wizycie Miedwiediewa.
bEKNenBu
wiadmomości
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)