Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Węgry obniżają podatki

0
Podziel się:

Reformy mają zapobiec wcześniejszym wyborom i przyciągnąć nowych inwestorów.

Węgry obniżają podatki
(EPA/PAP)

Program redukcji podatków ma pomóc socjalistycznemu rządowi mniejszościowemu w przyciągnięciu na Węgry nowych inwestorów.

Jak powiedziała rzecznik węgierskiego rządu Bernadett Budai, premier Ferenc Gyurcsány (na zdjęciu) planuje zniesienie doliczanej dotychczas do podatków tzw. dopłaty solidarnościowej oraz obniżenie o pięć procent płaconej przez pracodawców składki na poczet podatku dochodowego pracowników.

_ - Reformy muszą być kontynuowane w zdecydowany sposób - _ powiedziała Budai, oceniając kwotę ulg podatkowych na 300 miliardów forintów, czyli w przeliczeniu 1,3 miliarda euro. Rząd Gyurcsányego będzie teraz _ utrzymywał kurs środka - bez zbaczania w stronę populizmu konserwatywnej partii Fidesz, oraz bez zbytnich twardych reform _.

W chwili obecnej polityczna sytuacja Węgier jest patowa: z powodu sporu o dalsze reformy w maju koalicję rządową opuścili liberałowie. Operująca mocnymi populistycznymi hasłami Fidesz byłego konserwatywnego premiera Viktor Orbána zablokowała poprzez referendum część daleko idących reform systemu zdrowotnego utrudniając w ten sposób konieczne zmiany. Mimo to socjalistyczna partia Gyurcsányego zdecydowała się na program obniżenia podatków.

Chodzi również o zawarcie porozumienia z liberałami, które pozwoli rządowi przetrwać do planowanych wyborów w 2010 roku. W tym celu niezbędne jest przeprowadzenie kolejnych reform. Wcześniejsze wybory obu partiom nie są na rękę: według ostatniej ankiety socjaliści straciliby wiele głosów wyborców a liberałowie mogliby nawet nie wejść do parlamentu.

Jednocześnie, po ostatnich skrajnie prawicowych rozruchach sprzed dwóch lat, rząd musi na nowo odbudować podupadły wizerunek Węgier: wprawdzie ostatnia decyzja Daimlera o lokalizacji na Węgrzech nowego zakładu i produkcji modeli Mercedesa odbiła się pozytywnym echem, jednak sytuacja Węgier jako lokalizacji dla inwestycji jest nadal nienajlepsza. Z najnowszego raportu niemiecko-węgierskiej izby przemysłowo-handlowej w Budapeszcie wynika, że przedsiębiorstwa oceniają krótkoterminowe perspektywy na Węgrzech wyraźny sceptyczniej niż w latach ubiegłych.

Z ankiety wynika ponadto, że _ przedsiębiorstwa nie stwierdzają poprawy klimatu dla inwestycji a ich ocena wypada w wielu kwestiach gorzej, niż w zeszłym roku _. Dlatego _ w porównaniu do alternatywnych lokalizacji inwestycyjnych Węgry straciły na atrakcyjności i znajdują się gdzieś pośrodku grupy państw _.

Zmienić należy przede wszystkim system podatkowy, który prowadzi do największych obciążeń dla pracodawców i pracowników w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. Mimo to państwo Madziarów pozostaje nadal lokalizacją o najwyższej produktywności.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)