Notowania

wenezuela
07.03.2013 09:20

Wenezuela: spory o prezydenturę

Władzę przejął tymczasem dotychczasowy wiceprezydent, Nicolas Maduro, co spotkało się z krytyką nie tylko opozycji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Po śmierci prezydenta Hugo Chaveza w Wenezueli trwa spór o to, kto powinien sprawować funkcję tymczasowego prezydenta kraju. Władzę przejął tymczasem dotychczasowy wiceprezydent, Nicolas Maduro, co spotkało się z krytyką nie tylko opozycji.

Wenezuelska konstytucja mówi, że w razie śmierci prezydenta nowe wybory należy przeprowadzić w ciągu 30 dni, a władze w kraju przejmuje przewodniczący Zgromadzenia Narodowego. Ten warunek jednak nie został dotrzymany.

Ceniony przez Chaveza poseł Zjednoczonej partii Socjalistycznej Wenezueli, Fernando Soto Rojas, powiedział publicznie, że to nie Maduro, a przewodniczący Zgromadzenia Narodowego, Diosdado Cabello powinien kierować Wenezuelą w ciągu najbliższych 30 dni.

Artykuł 299 konstytucji mówi, że urzędujący wiceprezydent nie może być kandydatem w wyborach prezydenckich. W tym wypadku, Maduro powinien zrzec się pełnionej funkcji.

Czytaj więcej w Money.pl
Chavez nie żyje, Castro milczy. A przyjaźnili się Człowiek numer dwa kubańskiego reżimu, Miguel Diaz-Canel zapewnił Wenezuelczyków o głębokim smutku w związku ze śmiercią prezydenta. Publicznie nie wypowiadali się dotąd ani Raul, ani Fidel Castro.
Hugo Chavez nie żyje. Rządził Wenezuelą od 1999 roku Prezydent Wenezueli miał 58 lat, od dwóch chorował na raka.
Nazwyczajne zebranie. Stan Chaveza fatalny Komunikat o pogłębieniu się problemów z oddychaniem i kolejnej poważnej infekcji dróg oddechowych wzmógł spekulacje na temat tego, że koniec 14-letnich rządów Chaveza może być bliski.
Tagi: wenezuela, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz