Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Widmo wojny na Bliskim Wschodzie

0
Podziel się

- Inwazja lądowa na Strefę Gazy jest zdecydowanie możliwą opcją - powiedział rzecznik izraelskich sił zbrojnych.

Widmo wojny na Bliskim Wschodzie
(PAP/EPA)
bDyAcDxh

Konflikt między Izraelem a Palestyńczykami grozi otwartą wojną i destabilizacją całego regionu - pisze _ New York Times _. Konflikt pochłonął 18 ofiar, co najmniej 130 osób jest rannych.

Izrael podejmie _ wszystkie konieczne kroki _ w tym konflikcie - oznajmił premier Benjamin Netanjahu. Inwazja lądowa na Strefę Gazy jest _ zdecydowanie możliwą opcją _ - powiedział rzecznik izraelskich sił zbrojnych Awital Lejbowicz. Według AFP armia izraelska powoła do czynnej służby 30 tys. rezerwistów.

Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas zawiesił podróż po Europie i wróci do kraju zaraz po zakończeniu spotkań w Szwajcarii ze względu na pogarszającą się sytuację w Strefie Gazy - poinformowała EFE.

bDyAcDxj

Prezydent Egiptu Mohammed Mursi nakazał premierowi Hiszamowi Mohammedowi Kandilowi, by w piątek udał się do Strefy Gazy. To gest symboliczny, jest to bowiem pierwsza wizyta tak wysokiej rangi egipskiego polityka w Strefie Gazy, odkąd kontrolę nad nią przejął Hamas - pisze AP.

Bractwo Muzułmańskie, z którego wywodzi się Mursi, wezwało do zorganizowania w piątek w arabskich stolicach _ Dnia Gniewu _ - podaje Reuters.

Tymczasem Waszyngton wezwał Kair w czwartek wieczorem, by użył _ swego wpływu _, aby załagodzić konflikt między Palestyńczykami a Izraelem - podaje AFP. W środę wieczorem egipski minister spraw zagranicznych Mohammed Kamel Amr rozmawiał z szefową dyplomacji USA Hillary Clinton, prosząc ją o _ natychmiastową interwencję Stanów Zjednoczonych, która powstrzyma izraelską agresję _.

W ramach operacji _ Filar Obrony _, na początku której izraelskie siły zabiły szefa operacji wojskowych Hamasu Ahmeda al-Dżabariego, Izrael zaatakował od środy z powietrza i z morza około 160 celów w Strefie Gazy.

bDyAcDxp

Według izraelskiej armii, w kraj uderzyło 200 palestyńskich pocisków rakietowych, 135 z nich wystrzelono po północy. Izraelski system obrony antyrakietowej Żelazna Kopuła przechwycił 81 pocisków wymierzonych w gęsto zamieszkane tereny.

Hamas wystrzelił w stronę Izraela ważącą tonę rakietę Fajr 5 produkcji irańskiej - pisze Reuters, dodając, że nie ma jednak informacji o skali szkód, jakie wyrządziła eksplozja. Jak podkreśla agencja, wykorzystanie takiej broni oznacza poważną eskalację konfliktu.

_ - Izraelczycy muszą zdać sobie sprawę, że agresja ta jest nie do zaakceptowania, może jedynie doprowadzić do zdestabilizowania regionu i zagrozić jego bezpieczeństwu _ - powiedział prezydent Egiptu Mohammed Mursi, cytowany przez _ NYT _. Dziennik podkreśla, że retoryka Mursiego odzwierciedla gwałtowny wzrost napięcia i zmianę dynamiki politycznej w całym regionie po obaleniu prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka.

Reuters zauważa, że nie ma jednak żadnych sygnałów, iż Egipt, najsilniejszy kraj arabski graniczący z Izraelem, podejmuje jakieś poważne kroki w związku z nasilającym się konfliktem.

bDyAcDxq

Konfrontacja między Izraelem a Hamasem będzie najpoważniejszym testem powagi, z jaką Mursi traktuje podpisany w 1979 roku między Egiptem a Izraelem traktat pokojowy, który jest postrzegany przez Zachód jako fundament pokoju na Bliskim Wschodzie - wyjaśnia Reuters.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/53/m209205.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/glodujaca;palestynka;nie;zamierza;przerwac;protestu,25,0,1053721.html) *Straciła w areszcie już 14 kg. Powoli umiera * W izraelskich więzieniach przebywa około 300 Palestyńczyków. USA potępiły Hamas, który Zachód uznaje za organizację terrorystyczną, ponieważ odmawia ona rezygnacji ze stosowania przemocy wobec Izraela. _ Nie ma usprawiedliwienia dla przemocy, jaką Hamas i inne organizacje terrorystyczne stosują wobec ludu Izraela _ - powiedział zastępca rzecznika Departamentu Stanu USA Mark Toner. Prezydent Rosji Władimir Putin zaapelował do premiera Netanjahu, by uniknął _ eskalacji przemocy _.

Szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius powiedział: _ Byłoby to katastrofą, gdyby doszło do eskalacji konfliktu w regionie. Izrael ma prawo (dbania) o swoje bezpieczeństwo, ale nie osiągnie go za pomocą przemocy. Palestyńczycy mają również prawo do swego państwa _.

Iran, zaprzysięgły wróg Izraela, który wspiera i dozbraja Hamas, ocenił, że izraelska ofensywa jest _ zorganizowanym terroryzmem _. Libański Hezbollah, który ma własny arsenał rakiet wymierzonych w Izrael, potępił atak na Gazę, ale powstrzymał się jak dotąd od jakiejkolwiek interwencji - pisze Reuters.

bDyAcDxr

Według _ NYT _ Izrael czuje się zagrożony przez inne kraje regionu, przez które przeszła arabska wiosna. Widmo wojny wisiało nad tym regionem od miesięcy; w tym czasie na Izrael spadło ponad 750 palestyńskich rakiet - pisze dziennik.

W Izraelu pojawił się niepokój, odkąd arabska wiosna sprawiła, że dyktatorów w Egipcie, Tunezji i Libii zastąpili islamiści, a u izraelskich granic toczy się wojna w Syrii - wyjaśnia _ NYT _.

Ocenia się, że Gaza ma 35 tys. uzbrojonych bojowników. Izrael dysponuje myśliwcami F-16, śmigłowcami bojowymi Apache, nowoczesnym uzbrojeniem i liczącą 175 tys. żołnierzy armią oraz 450 tys. rezerwistów.

Czytaj więcej w Money.pl
Trwają ataki. Pięciu zabitych po ostrzale... Tuż przed północą izraelskie samoloty zbombardowały cele w północnej części miasta Gaza.
Wracali z pogrzebu, zginęli w zamachu Ze Strefy Gazy odpalane są w stronę Izraela pociski rakietowe, siły izraelskie odpowiadają ostrzałem artyleryjskim i nalotami.
"Izrael nie zapłaci żadnej ceny za pokój" _ Wszyscy chcą pokoju, jednak pod warunkiem, że to nie będzie nic kosztowało _.
bDyAcDxs
bDyAcDxK
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)