Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielka Brytania: Papierosy tylko spod lady

0
Podziel się:

Brytyjski rząd wprowadza kolejne restrykcje wobec palaczy. Papierosy znikną ze sklepowych półek.

Wielka Brytania: Papierosy tylko spod lady
(EPA/PAP)

Brytyjski rząd chce jeszcze bardziej ograniczyć palenie papierosów, zakazując ich eksponowania na półkach sklepowych i likwidując maszyny do ich sprzedaży w miejscach publicznych. W sprzedaży bardziej dostępne będą antynikotynowe plastry i gumy do żucia.

Celem tych przedsięwzięć jest usunięcie papierosów z pola widzenia młodzieży. Proponowane rozwiązania trafią do parlamentu jesienią tego roku. W maju resort zdrowia rozpocznie konsultacje, wyszczególniając koszty dla handlu detalicznego i korzyści z punktu widzenia publicznej służby zdrowia. Pronikotynowe lobby będzie mogło zgłosić swoje zastrzeżenia.

Jeżeli ustawa wejdzie w życie, to będzie obowiązywała tylko na terenie Anglii, ponieważ w trzech pozostałych częściach Zjednoczonego Królestwa działają odrębne parlamenty, które dopiero będą musiały się wypowiedzieć w tej sprawie.

Wiceminister zdrowia Dawn Primarolo powiedziała prasie, że _ osoby wpadające w nałóg w młodym wieku są bardziej narażone na zachorowanie na raka, niż osoby zaczynające regularnie palić w wieku dorosłym _. Rząd chce zmniejszyć liczbę palaczy do 21 proc. dorosłej ludności do 2010 r. z 22 proc. obecnie.

Według poniedziałkowego _ Timesa _ zakaz wystawiania papierosów na widok publiczny obowiązywać będzie od maja jedynie w kanadyjskim stanie Ontario. W ślady Ontario chcą pójść władze Tasmanii i australijskiej stolicy, Canberry.

W Wielkiej Brytanii zakaz reklamy papierosów obowiązuje od 2003 roku; w lipcu ubiegłym roku w Anglii wprowadzono zakaz palenia w miejscach publicznych, od października ub.r. obowiązuje zakaz sprzedaży papierosów młodzieży poniżej 18 roku życia, zaś na jesieni br. opakowania papierosów będą ilustrowane drastycznymi obrazkami w postaci ludzkich organów zniszczonych przez nikotynę.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)