Notowania

wielka brytania
06.02.2013 21:21

Wielka Brytania: Szpitale do kontroli po śledztwie w Stafford

Pięć brytyjskich szpitali, które w ostatnich latach odnotowały wysoką statystykę zgonów, zostanie skontrolowanych - zadecydował premier David Cameron.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Polaris/East News)

Pięć brytyjskich szpitali, które w ostatnich latach odnotowały wysoką statystykę zgonów, zostanie skontrolowanych - zadecydował premier David Cameron. Dziś ogłoszono wyniki śledztwa w sprawie zaniedbań w szpitalu publicznym w Stafford w latach 2005-2008.

Komisja publiczna badająca zaniedbania w Stafford oceniła, że pacjentów traktowano tam _ w sposób przerażający _. Sformułowała łącznie 290 rekomendacji dotyczących pracy krajowej publicznej służby zdrowia (NHS).

W reakcji Cameron ogłosił kontrolę w pięciu placówkach szpitalnych NHS: Colchester Hospital University, Tameside Hospital, Blackpool Teaching Hospitals, Basildon and Thurrock University Hospitals oraz East Lancashire Hospitals. W ciągu ostatnich dwóch lat te szpitale odnotowały wysoką statystykę zgonów.

Jak tłumaczy BBC, liczba zgonów była wyższa niż można się spodziewać, biorąc pod uwagę wiek i choroby okolicznych mieszkańców. Właśnie wysoka liczba zgonów zwróciła uwagę na szpital w Stafford i jest to sygnał, że w placówce mogą być problemy - choć obawy te nie muszą się potwierdzić.

Ujawnione w Stafford nadużycia i zaniedbania, trwające latami, spowodowały, że umarły być może setki pacjentów, którzy mogli przeżyć. Jak ogłosiła komisja prowadząca już piąte dochodzenie w sprawie tego szpitala, pacjenci zostali zaniedbani przez kierownictwo placówki. Zarząd szpitala _ ponad pacjentów i ich bezpieczeństwo przedkładał kontrolę kosztów _ - wskazał na konferencji prasowej kierujący pracami komisji Robert Francis.

W szpitalu Stafford zabrakło _ uwagi, współczucia, humanitaryzmu oraz przywództwa _ - podkreślił Francis. Winą za ten stan rzeczy obciążył przede wszystkim zarządców, którzy nie słuchali personelu ani pacjentów. Zarazem, w ocenie komisji, zawiódł _ cały system, który na wszystkich szczeblach okazał się niezdolny do zauważenia, co się działo, i do podjęcia kroków, jakich pacjenci i opinia publiczna mieli prawo oczekiwać _. Zaniedbania sięgały najwyższych szczebli NHS - uznał szef komisji.

Na przesłuchaniach komisji stawiło się ponad 160 świadków. Z jej prac wynika, że jakość usług w szpitalu była _ absolutnie niewystarczająca _. Pacjentami w stanie krytycznym zajmowali się niedoświadczeni lekarze, a pielęgniarki nie wiedziały, jak używać podstawowego sprzętu. Nie dbano o higienę chorych, osób często w podeszłym wieku. Niektórych nie myto nawet przez miesiąc; zdarzało się też, że pacjentów godzinami pozostawiano w zabrudzonej ekskrementami pościeli. Krewni pacjentów musieli sami wyrzucać zużyte opatrunki lub czyścić toalety.

Komisja kierowana przez Francisa położyła nacisk na to, że zarząd szpitala, dla którego priorytetem było spełnianie wskaźników i cięcie kosztów, ignorował skargi pacjentów. Lokalni i regionalni urzędnicy odpowiedzialni za ochronę zdrowia popierali zarząd szpitala, a władze na szczeblu krajowym okazały się zbyt oddalone od problemu i zajmowały się _ kontrproduktywnymi _ reorganizacjami.

Francis wezwał do _ fundamentalnej zmiany _ w NHS. Za ukrywanie zaniedbań powinno grozić postępowanie karne - orzekł szef komisji. Cameron przeprosił rodziny pacjentów. Zapowiedział powołanie jesienią nowego urzędu - głównego inspektora szpitali.

Czytaj więcej w Money.pl
Polscy europosłowie o przemówieniu Camerona Premier Wielkiej Brytanii zmusza stolice europejskie, by ustosunkowały się do jego pomysłu na Unię Europejską?
Premier ogłasza decyzję. Londyn zredukuje... Premier Cameron powiedział parlamentarzystom, że z racji sukcesów brytyjskich wojsk i afgańskich sił bezpieczeństwa brytyjscy żołnierze będą mogli powrócić do domu.
Elżbieta II zrobiła to po raz pierwszy. Czemu dziś? Udział w dzisiejszym posiedzeniu gabinetu jest jednym z elementów obchodów 60. rocznicy panowania Elżbiety II.
Tagi: wielka brytania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz