Notowania

wielka brytania
01.02.2012 06:55

Wielka Brytania wysyła niszczyciel w rejon Falklandów

Spór wokół Falklandów zyskał na aktualności w związku z przypadającą w tym roku 30. rocznicą wojny o wyspy, podczas której Brytyjczycy odparli argentyńską inwazję.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/BRITISH ROYAL NAVY)

Jeden z najnowocześniejszych okrętów wojennych brytyjskiej marynarki, zbudowany nakładem 1 mld funtów niszczyciel HMS _ Dauntless _ klasy _ 45 _ wyruszy niebawem w rejon Falklandów - potwierdziło brytyjskie ministerstwo obrony.

Przedstawiciele resortu cytowani przez Press Association poinformowali, że wysłanie okrętu na południowy Atlantyk było planowane od dawna i nie ma związku z widocznym ostatnio wzrostem napięcia w stosunkach brytyjsko-argentyńskich ani nie jest wyrazem dążenia do eskalacji tego konfliktu.

Okręt ma zająć pozycję z końcem marca._ HMS Dauntless będzie uzbrojony w arsenał pocisków, które mogą unieszkodliwić wszystkie myśliwce na wyposażeniu państw Ameryki Łacińskiej, nie mówiąc o argentyńskich _ - podaje jednak portal _ Daily Telegraph _.

Niszczyciel wyposażony jest m. in. w najnowocześniejsze pociski przeciwlotnicze i antyrakiety służące do zestrzeliwania pocisków balistycznych. Okręt jest uzbrojony w 48 pocisków typu _ Sea Viper _ i radar _ Sampson _ uchodzący za bardziej nowoczesny niż radar znajdujący się na najruchliwszym europejskim lotnisku - Heathrow.

_ - HMS Dauntless może zestrzelić argentyńskie myśliwce z chwilą, gdy wystartują z bazy. To powinno dać Argentyńczykom do myślenia _ - wyjaśnia anonimowy rozmówca _ Daily Telegraph _. Miarą nasilającej się wojny słów między Londynem a Buenos Aires jest niedawna wypowiedź premiera Davida Camerona, który argentyńskie roszczenia wobec Falklandów nazwał _ przejawem kolonializmu _.

Dlaczego brytyjski niszczyciel płynie na Falklandy? Posłuchaj admirała Lorda Westa:

Spór wokół Falklandów zyskał na aktualności w związku z przypadającą w tym roku 30. rocznicą wojny o wyspy, podczas której Brytyjczycy odparli argentyńską inwazję. Wnuk Elżbiety II książę William zostanie skierowany w lutym na 6 tygodni na Falklandy, gdzie będzie pilotem śmigłowca ratunkowego.

W 1982 roku za rządów premier Margaret Thatcher Wielka Brytania i Argentyna stoczyły siedmiotygodniową wojnę o wyspy, w której zginęło 649 Argentyńczyków i 255 Brytyjczyków.

Czytaj więcej o wydarzeniach w Wielkiej Brytanii
Cameron broni decyzji. Nie chciał przeszkadzać Brytyjski premier zagroził zarazem, że nie zawaha się przed wystąpieniem na drogę prawną, jeśli ETS miałby w przyszłości zagrozić Wielkiej Brytanii.
Premier Wielkiej Brytanii ostrzega kraje NATO Natomiast prezydent Francji ogłosił, że francuskie siły opuszczą kraj do końca 2013 roku, na rok przed zakończeniem tam misji NATO.
Po 300 latach wydobędą swoją dumę z dna Zostanie podźwignięta dawna duma brytyjskiej marynarki wojennej HMS Victory. Okręt zatonął w czasie burzy w 1744 roku.
Tagi: wielka brytania, wiadmomości, wiadomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz