Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Więzień Guantanamo zaskarżył Litwę

0
Podziel się:

Palestyńczyk Abu Zubajda, więzień Guantanamo zaskarżył Litwę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Więzień Guantanamo zaskarżył Litwę
(FutureAtlas.com /CC/Flickr)

Palestyńczyk Abu Zubajda, więzień Guantanamo zaskarżył Litwę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Zubajda chce udowodnić, że był więziony i torturowany w więzieniu CIA na terytorium Litwy - donosi portal litewskiego Instytutu Monitoringu Praw Człowieka.

Palestyńczyk żąda wznowienia dochodzenia w sprawie tajnego więzienia CIA, które miało istnieć na Litwie i zamierza w tej sprawie złożyć zeznania osobiście, bądź za pośrednictwem swych przedstawicieli. Amnesty International (AI) pod koniec września ogłosiła nowe dane dotyczące domniemanego więzienia CIA na Litwie i zaapelowała o niezwłoczne wznowienie dochodzenia w kwestii bezprawnego przetrzymywania więźniów podejrzanych o terroryzm.

Jednakże po zapoznaniu się z przedstawionym przez AI raportem Prokuratura Generalna Litwy w ubiegłym tygodniu poinformowała, że nie wznowi śledztwa, wyjaśniając, że przedstawione dane nie wnoszą nic nowego.

W ocenie Dyrektora Instytutu Monitoringu Praw Człowieka Henryka Mickiewicza, prokuratura podejmując tę decyzję _ okazała swoją bezsilność _. _ Zamiast (...) wziąć materiał i dalej go badać - co należy do prokuratury - próbuje zbagatelizować przedstawioną informację _ - powiedział Mickiewicz.

Po decyzji Prokuratury Generalnej Litwy, w czwartek organizacja obrony praw człowieka _ Interights _ z siedzibą w Londynie i amerykańscy adwokaci Abu Zubajda złożyli w jego imieniu pozew do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Rzeczniczka _ Interights _ Sarah Harrington zapowiedziała, że zostaną przedstawione nowe dowody poświadczające fakt istnienia więzienia CIA na Litwie.

Przed miesiącem AI poinformowała w Wilnie, że posiada dane stanowiące podstawę do wznowienia dochodzenia. Organizacja twierdzi, że dysponuje informacją na temat nieujawnionego dotychczas lotu ze stolicy Maroka Rabatu do Wilna w 2005 roku. Samolot, który wylądował 17 lutego 2005 roku w Wilnie, był wyczarterowany przez spółkę kojarzoną z przewozami więźniów CIA.

Abu Zubajda został zatrzymany w 2002 roku w Pakistanie. Jak sam utrzymuje, był później przetrzymywany w ośrodkach w Tajlandii, Polsce, Maroku i na Litwie, a obecnie znajduje się w więzieniu Guantanamo. USA początkowo podejrzewały, że zajmuje on wysokie stanowisko w Al-Kaidzie, ale nie zostały mu przedstawione żadne zarzuty.

Czytaj więcej o Guantanamo w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t77925.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kolejny;domniemany;wiezien;cia;w;polsce,41,0,737321.html) Kolejny domniemany więzień CIA w Polsce Pakistańczyk Abu Zubaida domaga się śledztwa i przesłuchania Busha.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/143/t47503.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/cia;ladowala;w;czechach;ale;nie;zaplacila;za;czarter,163,0,904611.html) CIA nie zapłaciła za samoloty do Guantanamo Informacje Czeskiego Radia potwierdzają doniesienia o tajnych więzieniach CIA w kraju.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/102/t77926.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/korespondent;bbc;byl;torturowany;w;tadzykistanie,244,0,894964.html) Torturowali dziennikarza BBC za propagandę Władze oskarżyły go o przynależność do nielegalnej muzułmańskiej organizacji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)