Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Więzienia CIA w Polsce. Kwaśniewski zrzuca winę na Amerykanów

0
Podziel się:

Mogło w nich co najwyżej dochodzić do łamania amerykańskiego prawa - twierdzi były prezydent.

Więzienia CIA w Polsce. Kwaśniewski zrzuca winę na Amerykanów
(PAP/Radek Pietruszka)
bETuMulN

- _ To Amerykanie ponoszą pełną odpowiedzialność za to, co działo się w bazach udostępnionych CIA _- uważa były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Według mediów, świadków i niektórych polityków m.in. na terenie Polski amerykańskie służby torturowały więźniów podejrzanych o terroryzm.

Aleksander Kwaśniewski zaznaczył w radiowej Jedynce, że jeśli doszło do pogwałcenia prawa, to winni powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności.

- _ Pan pyta o odpowiedzialność Amerykanów. Oczywiście ona jest pełna za wszystko to, co działo się w miejscach, które zostały im użyczone i co oni tam robili wewnątrz, oni ponoszą za to odpowiedzialność. Jeżeli w wyniku ich badań, okaże się, że tam były przekraczane amerykańskie prawa, my jako Polska, mamy prawo oczekiwać, że te osoby, które dopuściły się tych nadużyć, poniosą konsekwencje _- uważa Kwaśniewski.

bETuMulP

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI ALEKSANDRA KWAŚNIEWSKIEGO:

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski uważa, że sprawa ujawnienia sprawy więzień CIA w Polsce najbardziej szkodzi Stanom Zjednoczonym. W jego ocenie, ujawnienie tajnych informacji to wewnętrzne rozgrywki na amerykańskiej scenie politycznej.

- _ Amerykanie zachowują się nie fair, przede wszystkim łamiąc zasady współpracy, która była prowadzona w najlepszej wierze, w warunkach wyższej konieczności, czyli walki z terroryzmem, czego wszyscy na świecie obawialiśmy się. To, że dziś Amerykanie używają tych informacji do wewnętrznej walki - bo to jest walka między Republikanami, a Demokratami, jest wielkim błędem _ - mówi były prezydent.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI ALEKSANDRA KWAŚNIEWSKIEGO:

Aleksander Kwaśniewski jest przekonany, że ta sprawa, jak i sprawa Wikileaks czy podsłuchów NSA, poważnie nadszarpnęła zaufanie innych państw do USA. Dlatego też, mówił polityk Europy Plus, Amerykanie w przyszłości mogą mieć problem ze znalezieniem sojuszników.

bETuMulV

Czytaj więcej w Money.pl

bETuMumq
KOMENTARZE
(0)