Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Witalij Kliczko czarnym koniem wyborów na Ukrainie?

0
Podziel się:

Partia UDAR (Cios) wyprzedza uznawaną dotychczas za głównego rywala Partii Regionów, Zjednoczoną Opozycję, idącą do wyborów pod szyldem partii Batkiwszczyna (Ojczyzna) byłej premier Julii Tymoszenko.

Witalij Kliczko czarnym koniem wyborów na Ukrainie?
(Bushy moustache/public domain)
bETgSRQl

Na miesiąc przed wyborami parlamentarnymi na Ukrainie doszło do zmian w rankingach poparcia dla ugrupowań zaliczanych do opozycji wobec rządzącej Partii Regionów. Według najnowszego sondażu głównym jej rywalem staje się UDAR znanego boksera Witalija Kliczki.

Partia UDAR (Cios) wyprzedza uznawaną dotychczas za głównego rywala Partii Regionów, Zjednoczoną Opozycję, idącą do wyborów pod szyldem partii Batkiwszczyna (Ojczyzna) byłej premier Julii Tymoszenko.

Takie są ogłoszone dzisiaj rezultaty badania opinii publicznej, które przeprowadził Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KMIS) wraz z amerykańską firmą AlphVu. Zgodnie z nimi największe szanse na wygranie wyborów ma prezydencka Partia Regionów, ciesząca się 22-procentowym poparciem.

bETgSRQn

Istniejący od zaledwie nieco ponad dwóch lat UDAR Kliczki uzyskał 14 proc. głosów, wyprzedzając o jeden punkt procentowy Batkiwszczynę, której przywódczyni odbywa obecnie karę siedmiu lat więzienia za nadużycia przy zawieraniu umów gazowych z Rosją.

Według sondażu prócz tych trzech ugrupowań do Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy wchodzi jeszcze tylko partia komunistyczna (9 proc. poparcia), gdyż pozostałe formacje polityczne, które startują w wyborach, nie przekraczają pięcioprocentowego progu wyborczego.

W badaniach przeprowadzonych przez KMIS w czerwcu UDAR zajmował trzecie miejsce; głosowanie na tę partię deklarowało wówczas 8 proc. respondentów. Partia Regionów uzyskała wówczas 16 proc., a Batkiwszczyna - 14,5 proc. poparcia.

W zeszłym tygodniu, po spotkaniu ze składającym wizytę na Ukrainie prezydentem RP Bronisławem Komorowskim, Kliczko mówił dziennikarzom, iż nadchodzące wybory pokażą, czy Ukraina będzie się rozwijała w kierunku demokracji, czy też będzie zmierzać _ ku autorytarnemu reżimowi _.

bETgSRQt

Kliczko zaznaczył jednocześnie, że po wyborach jego ugrupowanie nie podejmie współpracy z rządzącą Partią Regionów. - _ Mamy nadzieję, że uda się nam sformować w nowym parlamencie większość z partiami, które podzielają wartości demokratyczne. Oświadczam, że z obecną partią władzy, która zdyskredytowała się przed społeczeństwem, ani z jej satelitami, czyli komunistami, współpracować nie będziemy _ - mówił wówczas polityk. Wybory parlamentarne na Ukrainie zaplanowano 28 października.

Czytaj więcej w Money.pl
Obama zignorował polityków dla telewizji Rzecznik Białego Domu Jay Carney, zapytany, dlaczego prezydent nie spotkał się z zagranicznymi przywódcami w Nowym Jorku, odpowiedział, że _ często rozmawia z nimi przez telefon. _
Zaskakująca decyzja Grzegorza Laty Dziś w nocy mija ostateczny termin zgłaszania kandydatów na nowego szefa PZPN.
Romney popełnił gafę. Teraz chce atakować Republikański kandydat do Białego Domu Mitt Romney stara się naprawić szkody, jakie wyrządził własnej kampanii wyborczej.
bETgSRQO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)