Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wizy dla Rosjan będą zniesione?

0
Podziel się:

Finlandia, do której dzięki liberalnej polityce wizowej przyjeżdża rocznie 4 mln Rosjan, chętnie otworzyłaby dla nich granice.

Wizy dla Rosjan będą zniesione?
(alex-and-r/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)

Z najnowszych badań wynika, że ruch bezwizowy podwoi liczbę turystów ze wschodu i wpłynie pozytywnie na gospodarkę fińskiego państwa.

Raport opracowany przez Uniwersytet Wschodniej Finlandii dowodzi, że dzięki zniesieniu wiz dla Rosjan powstanie 12 tys. miejsc pracy w sektorze hotelowym i gastronomii. Branża związana z turystyką może zwiększyć dochody o 800 mln euro rocznie, a budżet państwa pozyskać dodatkowe 180 mln euro z tytułu podatków.

Aby sprostać zwiększonej liczbie gości zza wschodniej granicy, Finowie powinni poprawić obsługę w języku rosyjskim oraz rozbudować infrastrukturę przygraniczną.

Fińscy naukowcy podkreślają, że zniesienie wiz będzie mieć także negatywne konsekwencje. Otwarcie granic uszczupli dochody z opłat pobieranych za wydanie wiz, szacowane na ok. 20 mln euro rocznie, a także może spowodować wzrost przestępczości.

W ubiegłym roku wydano Rosjanom 5 mln wiz uprawniających na wjazd do strefy Schengen, najwięcej - co piąty dokument - przez Finlandię. Większość stanowiły wizy pozwalające na wielokrotne przekroczenie granicy.

Z sondażu przeprowadzonego przez instytut Aula wśród fińskich parlamentarzystów, samorządowców i biznesmenów wynika, że prawie 50 proc. z nich opowiada się za zniesieniem wiz dla Rosjan, a 28 proc. jest temu przeciwne. 22 proc. nie miało zdania na ten temat.

Negocjacje nad liberalizacją lub zniesieniem wiz z Rosją prowadzone są na szczeblu Unii Europejskiej. Finlandia nie prowadzi oddzielnych rozmów.

Na szczycie UE-Rosja w grudniu 2011 roku w Brukseli przyjęto program działań mających przygotować zniesienie wiz w krótkich podróżach. Obejmuje on przedsięwzięcia techniczne, w tym zapewnienie bezpieczeństwa dokumentów (np. wprowadzanie biometrycznych paszportów), zwalczanie nielegalnej imigracji, zarządzanie kontrolami, współpracę sądowniczą i walkę ze zorganizowaną przestępczością.

Czytaj więcej w Money.pl
Kosowo wprowadza wizy dla 87 państw Wprowadzenie wiz dla konkretnych krajów wiąże się ze _ stopniem zagrożenia bezpieczeństwa Kosowa oraz pokoju i stabilności międzynarodowej _.
Koniec wiz do USA? Przyjęli ustawę Częścią ustawy są zapisy prowadzące do zniesienia wiz dla Polaków. Ustawę, by mogła wejść w życie, musi jeszcze zatwierdzić Izba Reprezentantów, a tam jej losy są bardzo niepewne.
Coraz bliżej zniesienia wiz do USA dla Polaków Powołanie grupy to dowód, że parlamentarzyści amerykańscy w jej utworzeniu widzą dla siebie polityczny atut.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)