Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Wizyta Obamy w Polsce, to nie nasza sprawa"

0
Podziel się:

Rzecznik MSZ Rosji Aleksandr Łukaszewicz odmówił dziś skomentowania wizyty prezydenta USA Baracka Obamy w Polsce.

"Wizyta Obamy w Polsce, to nie nasza sprawa"
(PAP/EPA)

Rzecznik MSZ Rosji Aleksandr Łukaszewicz odmówił dziś skomentowania wizyty prezydenta USA Baracka Obamy w Polsce, oświadczając, że jest to _ ściśle dwustronny aspekt stosunków (amerykańsko-polskich) _.

Łukaszewicz nie chciał też odnieść się do planowanego stałego stacjonowania oddziału sił powietrznych USA w Polsce, argumentując, iż w tej sprawie strona rosyjska dysponuje jedynie _ bardzo sprzecznymi informacjami ze środków masowego przekazu _.

_ - Ocenianie wizyty głowy państwa w innym państwie byłoby niepoprawne i nie na miejscu _ - oświadczył rzecznik MSZ Federacji Rosyjskiej na briefingu w Moskwie. _ - Jest to ściśle dwustronny aspekt stosunków. Dlatego nie chciałbym tego komentować _ - dodał.

Łukaszewicz oznajmił również, że na temat planowanego stałego stacjonowania oddziału amerykańskich sił powietrznych w Polsce jego kraj _ na razie dysponuje jedynie bardzo sprzecznymi informacjami ze środków masowego przekazu _.

_ - Jeśli pojawią się oficjalne informacje o sensie i treści uzgodnień amerykańsko-polskich w tej kwestii, to oczywiście przeanalizujemy sytuację i wystąpimy ze stosownym komentarzem _ - zapowiedział. _ Na tym etapie, na podstawie doniesień mediów, wyrazić swojego stosunku nie mogę _ - podkreślił.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski poinformował w środę, że zostało już uzgodnione memorandum o warunkach stałego stacjonowania oddziału sił powietrznych USA w Polsce. Nie chciał jednak powiedzieć, czy zostanie podpisane w czasie rozpoczynającej się w piątek wizyty Obamy.

Plan obecności w Polsce amerykańskich samolotów ogłoszono w czasie wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Waszyngtonie w grudniu 2010 roku. Doradca prezydenta Roman Kuźniar wyjaśniał, że władze amerykańskie zaproponowały Polsce, by na naszym terytorium od połowy 2013 roku stacjonowało 16 myśliwców F-16 i cztery samoloty transportowe C-130 Hercules.

Ostatnio Waszyngton zapowiadał rotacyjne przysyłanie do Polski samolotów myśliwskich F-16 z bazy Aviano we Włoszech oraz transportowych C-130 Hercules. Oczekuje się, że Obama oficjalnie potwierdzi to w Warszawie. Byłoby to wyjściem naprzeciw życzeniom polskiego rządu, któremu zależy na amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/189/t139965.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zydzi;chca;zeby;obama;walczyl;o;ich;majatki,14,0,838670.html) Żydzi chcą, żeby Obama walczył o ich majątki Światowa Organizacja ds. Restytucji Mienia Żydowskiego wezwała prezydenta USA Baracka Obamę, by w czasie wizyty w Warszawie wywierał na polski rząd presję
[ ( http://static1.money.pl/i/h/189/t139965.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/obama;w;polsce;bedzie;bezpieczny,120,0,838264.html) Obama w Polsce będzie bezpieczny Przygotowaniami do wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych zajmuje się m.in. Centrum Antyterrorystyczne ABW.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/185/t94137.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/obama;spotka;sie;z;liderami;partii;przyjdzie;kaczynski,199,0,837831.html) Obama spotka się z liderami partii. Przyjdzie Kaczyński? Gospodarzem będzie prezydent Komorowski, zaproszony jest także Lech Wałęsa.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)