Notowania

chiny
01.08.2011 10:29

Władze Chin chcą ukryć katastrofę

Komunistyczne władze starają się za wszelką cenę stłumić debatę, która zjednoczyła Chińczyków żądających od władz wyjaśnień po zeszłotygodniowej katastrofie kolejowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

fot: PAP/EPA_ fot: PAP/EPA _[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/zderzenie;dwoch;superszybkich;pociagow;w;chinach,galeria,5903,0.html)Komunistyczne władze starają się za wszelką cenę stłumić debatę, która zjednoczyła Chińczyków żądających od władz wyjaśnień po zeszłotygodniowej katastrofie kolejowej. Chińska opinia publiczna chce ukarania winnych. Władze w odpowiedzi wprowadziły bezwzględny zakaz pisania o katastrofie.

Przez weekend ze wszystkich chińskich portali informacyjnych poznikały specjalne serwisy poświęcone katastrofie kolejowej pod Wenzhou. To temat, który do czerwoności rozpalił chińską opinię publiczną. Władze zabroniły dziennikarzom pisania materiałów śledczych w kontekście katastrofy.

Miejsce dotychczas opublikowanych artykułów, zajęły oficjalne depesze Agencji Prasowej Xinhua. Do zaleceń władz nie zastosował się m.in. jeden z dzienników w Kantonie. _ Southern Metropolis Daily _ już po ogłoszeniu zakazu publikacji niezależnych materiałów poświęconych katastrofie, zdecydowała się wypuścić dwustronicowy reportaż z miejsca zdarzenia.

Posunięcie władz krytykują nawet chińscy medioznawcy. Cytowany przez dziennik _ South China Morning Post _ profesor Zhang Jian z Pekińskiego Uniwersytetu Stosunków Międzynarodowych uważa, że zakaz jest kolejnym przykładem obsesji chińskich władz na punkcie stabilności społecznej.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/228/t153316.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/chiny;wladze;zarzadzily;testy;bezpieczenstwa;sieci;kolejowej,63,0,880703.html) Chiny chcą uniknąć kolejnej dużej katastrofy Władze Chin zarządziły w całym kraju dwumiesięczne testy bezpieczeństwa sieci kolejowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/60/t123964.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/chiny;katastrofa;superszybkich;pociagow,142,0,879758.html) Piorun uderzył w pociąg. 35 ofiar katastrofy Uderzenie pioruna było bezpośrednią przyczyną największej katastrofy superszybkich pociągów w Chinach.
Tagi: chiny, kolej, katastrofa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz