Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Edward Snowden
25.06.2013 07:33

Władze nie wiedzą, ile tajnych materiałów ma Snowden

Snowden mógł zabrać więcej dokumentów niż początkowo szacowano, a jego sprzymierzenie się z założycielem portalu WikiLeaks Julianem Assange zwiększa prawdopodobieństwo upublicznienia tych materiałów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

*Służby wywiadowcze USA wciąż nie wiedzą, ile tajnych materiałów posiada Edward Snowden, który ujawnił amerykański program inwigilowania łączności telefonicznej i internetowej - poinformował dziś Reuters, powołując się na przedstawicieli władz USA. *

Wyrazili oni obawy, że Snowden mógł zabrać więcej dokumentów niż początkowo szacowano, a jego sprzymierzenie się z założycielem demaskatorskiego portalu internetowego WikiLeaks Julianem Assange zwiększa prawdopodobieństwo upublicznienia tych materiałów.

Prowadzący śledztwo uważają, że Snowdenowi, który pracował na Hawajach jako informatyk w firmie będącej partnerem zewnętrznym Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), częściowo udało się zatrzeć ślady przejęcia szerokiego zestawu informacji na temat operacji NSA i jej brytyjskiego odpowiednika GCHQ - powiedzieli zastrzegający sobie anonimowość rozmówcy Reutera.

Powołując się na źródła oficjalne przewodnicząca komisji do spraw wywiadu Senatu USA Dianne Feinstein oświadczyła w telewizji pod koniec ubiegłego tygodnia, iż Snowden posiada około 200 tajnych dokkumentów. Natomiast według jednego z informatorów Reutera, liczba ta jest znacznie zaniżona, gdyż w rzeczywistości chodzi o tysiące skopiowanych z zasobów NSA materiałów.

Po wyjeździe z USA do Hongkongu Snowden udostępnił część swej dokumentacji dwóm dziennikom - _ Washington Post _ i brytyjskiemu _ Guardianowi _. W piątek odleciał z Hongkongu do Moskwy i prawdopodobnie nadal tam przebywa. Podobno zamierza udać się do Wenezueli lub Ekwadoru, by uzyskać tam azyl. W poniedziałek nie skorzystał jednak z zarezerwowanego już miejsca w samolocie do Hawany, która miała być następnym punktem etapowym jego podróży.

Podczas zorganizowanej w poniedziałek telefonicznej konferencji z dziennikarzami przebywający od roku w ambasadzie Ekwadoru w Londynie Assange oświadczył, iż zaaranżował i opłacił wyjazd Snowdena z Hongkongu.

Czytaj więcej w Money.pl
Obama zabrał głos w sprawie Snowdena Barack Obama oświadczył dziś, że jego rząd wykorzystuje wszelkie możliwości prawne, by sprowadzić do USA Edwarda Snowdena, który ujawnił tajny amerykański program inwigilacji elektronicznej.
Pościg za agentem CIA. Ucieka do Ekwadoru USA ostrzegły państwa półkuli zachodniej, by nie wpuszczały na swe terytoria byłego pracownika amerykańskiego wywiadu Edwarda Snowdena, ściganego za ujawnienie tajnych informacji.
Edward Snowden zapadł się pod ziemię Edward Snowden zameldował się z hotelu w Hongkongu i od tego czasu nie wiadomo, gdzie przebywa.
Tagi: Edward Snowden, snowden, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz