Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wojna w Afganistanie. Rząd zdelegalizował opozycję

0
Podziel się:

"Solidarność" skupiła się na organizowaniu ulicznych demonstracji i marszów przeciwko skorumpowanemu systemowi w kraju.

Wojna w Afganistanie. Rząd zdelegalizował opozycję
(Xinhua/eyevine/EAST NEWS)

Po raz pierwszy od obalenia rządów talibów i na dwa lata przed wycofaniem zachodnich wojsk z Afganistanu, ustanowiony przez Zachód rząd w Kabulu zakazał działalności opozycyjnej partii.

Afgańska partia _ Solidarność _ powstała w 2004 r., a założyli ją politycy o lewicujących przekonaniach i działacze praw człowieka. Protestując przeciwko zdominowaniu afgańskiej polityki przez feudałów i watażków, _ Solidarność _ zbojkotowała obie elekcje do parlamentu. Jeden z jej działaczy został jedynie mianowany do Senatu jako duchowy i plemienny przywódca.

Senatorem _ Solidarności _ jest jej założyciel i przywódca, dawny monarchista Sajjed Mansur Nodeiri, przywódca afgańskich ismailitów z prowincji Baghlan. Ironią losu jest fakt, że Sajjed Dżaffar, najstarszy syn Nodeiriego i dowódca jego prywatnej armii także oskarżany jest przez działaczy praw człowieka o wojenne zbrodnie.

Pozbawiona miejsca na politycznej scenie, _ Solidarność _ skupiła się na organizowaniu ulicznych demonstracji i marszów protestacyjnych przeciwko skorumpowanemu systemowi politycznemu kraju. Ostatnia z akcji protestacyjnych ściągnęła na _ Solidarność _ gniew całej afgańskiej elity.

Dwudziestego ósmego kwietnia obchodzony jest w Afganistanie jako narodowe święto. Tego dnia, po kilkunastoletniej wojnie domowej i okupacji ZSRR, w 1992 r. mudżahedini ostatecznie obalili komunistyczny rząd i wkroczyli do Kabulu (zbiegiem okoliczności również 28 kwietnia, ale w 1978 r. zbrojnego puczu dokonali komuniści i przejęli władzę w Kabulu).

W tym roku, w narodowe święto _ Solidarność _ urządziła na ulicach Kabulu marsz protestacyjny, podczas którego oskarżała wpływowych afgańskich polityków o wojenne zbrodnie i domagała się, by osadzić ich i wtrącić do więzienia, zamiast wynosić na najwyższe urzędy. Na koniec manifestacji jej uczestnicy spalili na ulicy portrety oskarżanych o wojenne zbrodnie polityków.

Na początku maja przywódcy _ Solidarności _ zostali wezwani przed oblicze senatorów, by wytłumaczyli się z kwietniowej demonstracji. Miesiąc później Senat ogłosił, że _ Solidarność _ pogwałciła 59. artykuł afgańskiej konstytucji zakazujący wykorzystywania swobód obywatelskich tak, by zagrażały suwerenności i jedności kraju. Senat obwieścił, że _ Solidarność _ zostaje zawieszona do czasu, gdy prokuratura dokończy śledztwo w jej sprawie.

Zachodni działacze praw człowieka z organizacją Human Rights Watch na czele boją się, że zawieszenie _ Solidarności _ zapowiada potwierdzenie ich najgorszych obaw - po wycofaniu się z Afganistanu, Zachód machnie ręką na demokratyczne porządki, jakie próbował w nim zaprowadzić i odda ten kraj we władanie zaprzyjaźnionych watażków i lokalnych chanów.

Czytaj więcej w Money.pl
10 ton bomb przemycali w 400 torbach Na obrzeżach Kabulu zatrzymano rebeliantów, którzy szykowali zamachy.
Zamach w siedzibie MSW. Dwie osoby nie żyją Dwóch członków ISAF w Afganistanie zostało zastrzelonych w budynku ministerstwa spraw wewnętrznych
Wybuchł rower-pułapka. 54 osoby nie żyją Ataki potępił na wspólnej konferencji z kanclerz Niemiec Angelą Merkel przebywający w Berlinie prezydent Afganistanu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)