Notowania

afganistan
15.04.2012 16:42

Wojna w Afganistanie. Talibowie nie składają broni

Zapowiadają, że to początek wiosennej ofensywy przeciw siłom rządowym i międzynarodowej koalicji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Afgańscy talibowie poinformowali, że skoordynowane niedzielne ataki w Kabulu i innych regionach kraju to początek wiosennej ofensywy przeciw siłom rządowym i międzynarodowej koalicji. Jest kilkanaście ofiar śmiertelnych. *

aktualizacja: 22:00

Tego samego dnia rzecznik wywiadu afgańskiego powiedział, że zatrzymano czterech członków siatki Hakkaniego w związku z próbą zamachu na wiceprezydenta Afganistanu Karima Chaliliego. Zatrzymanie nastąpiło w niedzielę, zanim talibowie rozpoczęli swoje ataki w stolicy i w trzech prowincjach. Szczegółów nie ujawniono.

Siatka Hakkaniego to rebelianckie ugrupowanie afgańskie z siedzibą w Pakistanie. Jest uznawana za największe zagrożenie dla wojsk NATO i sił afgańskich. Rzecznik afgańskiego MSW Sedik Sedikki powiedział, że w atakach prowadzonych przez talibów biorą udział także rebelianci z siatki Hakkaniego.

Według MSW Afganistanu zginęło w niedzielę co najmniej 17 rebeliantów i dwóch funkcjonariuszy afgańskich sił bezpieczeństwa. 17 policjantów i dziewięciu cywilów zostało rannych. W stolicy rebelianci szturmowali kilka ambasad i parlament. Wieczorem walki jeszcze trwały.

_ - Dzisiejsze ataki to początek wiosennej ofensywy, planowaliśmy je od miesięcy _ - powiedział rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid w rozmowie telefonicznej z agencją Reutera. W innym oświadczeniu rzecznika talibów podano, że rebelianci zaatakowali też silnie strzeżony kompleks pałacowy prezydenta Hamida Karzaja.

Mudżahid powiedział również, że ataki przeprowadzono w odwecie za spalenie Koranu w bazie NATO i zabicie 17 afgańskich cywilów przez amerykańskiego żołnierza, jak również nagrania wideo ukazujące bezczeszczenie zwłok talibów przez amerykańskich żołnierzy piechoty morskiej oddających na nie mocz.

W Kabulu talibowie przypuścili atak na parlament oraz dzielnicę dyplomatyczną, w tym na ambasady Niemiec, Wielkiej Brytanii i USA. O zmierzchu w mieście nadal słychać było eksplozje i ogień z broni maszynowej. Według Sedikkiego starcia trwają nadal w centrum stolicy, w tym w rejonie Szer Pur i supermarketów, w których cudzoziemcy najczęściej robią zakupy.

Rzecznik polskiego MSZ Marcin Bosacki poinformował PAP, że ambasada RP nie była obiektem ataku, a jej pracownicy są w bezpiecznych miejscach.

Kabulem wstrząsnęło w niedzielę co najmniej 10 eksplozji. Napastnicy ostrzelali afgański parlament, a wielu z nich wdarło się do budynku i parlamentarzyści - jak podało kilku z nich - stawili im opór. Jak informują afgańskie media, bojownicy wkroczyli również do hotelu Kabul Star niedaleko pałacu prezydenckiego i irańskiej ambasady.

Talibowie przypuścili również ataki na placówki sił rządowych i NATO w stolicach prowincji Nangarhar, Logar i Paktia.

Rzecznik talibów Mudżahid powiedział: _ We wszystkich tych atakach dziesiątki mudżahedinów z lekką i ciężką bronią, w kamizelkach szahidów, z granatnikami, rakietami i granatami ręcznymi atakują cele _. Dodał, że bojownicy zabili wielu żołnierzy NATO i afgańskich oraz policjantów, ale nie podał liczby. Agencja Reutera zaznacza przy tym, że talibowie często wyolbrzymiają dane o ofiarach.

Ponadto talibscy bojownicy zaatakowali lotnisko w Dżalalabadzie, około 130 km na wschód od Kabulu, gdzie mieści się ważna baza sił NATO. Rzecznik afgańskiego MSW podał, że w Dżalalabadzie, stolicy prowincji Nangarhar, zginęło czterech napastników. Według niego walki we wschodnich prowincjach Paktika i Nangarhar zakończyły się, ale trwają starcia w prowincji Logar.

Niedzielne ataki budzą obawy o powodzenie stopniowego wycofywania wojsk zachodniej koalicji i przekazywanie odpowiedzialności za bezpieczeństwo siłom afgańskim - zauważa Reuters. Proces ten ma się zakończyć w 2014 roku.

Czytaj więcej o zamieszkach w Afganistanie w Money.pl
Zamach w siedzibie MSW. Dwie osoby nie żyją Dwóch członków ISAF w Afganistanie zostało zastrzelonych w budynku ministerstwa spraw wewnętrznych
Wybuchł rower-pułapka. 54 osoby nie żyją Ataki potępił na wspólnej konferencji z kanclerz Niemiec Angelą Merkel przebywający w Berlinie prezydent Afganistanu.
Rakietami w dyplomatów w centrum Kabulu Talibowie zaatakowali dzielnicę ambasad, kierując ogień rakietowy i maszynowy m.in. na ambasadę USA i siedzibę NATO.
Tagi: afganistan, talibowie, wojna, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz