Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wojna w Pakistanie. Nie żyje jeden z najważniejszych terrorystów

0
Podziel się

Mehsud, znajdujący się na liście najbardziej poszukiwanych przez FBI terrorystów, stał na czele ugrupowania pakistańskich talibów Tehreek-e-Taliban Pakistan.

Wojna w Pakistanie. Nie żyje jeden z najważniejszych terrorystów
(Cpl Mark Webster/Defence Images/CC BY-NC 2.0/Flickr)
bEpGAorp

Pakistańscy talibowie potwierdzili, że jeden z ich przywódców Hakimullah Mehsud zginął w ataku amerykańskich samolotów bezzałogowych na terytorium plemiennym Północnego Waziristanu.

_ - Pogrzeb Hakimullaha Mehsuda zaplanowano na sobotę w Miranshah _, głównym mieście Północnego Waziristanu - podało źródło w kręgach wywiadowczych.

Mehsud, znajdujący się na liście najbardziej poszukiwanych przez FBI terrorystów, stał na czele ugrupowania pakistańskich talibów Tehreek-e-Taliban Pakistan (TTP), od sierpnia 2008 roku uznawanego za organizację terrorystyczną. Za informacje prowadzące do ujęcia Mehsuda FBI wyznaczyło nagrodę w wys. 5 mln dolarów.

bEpGAorr

W ataku zginęło, według dwóch przedstawicieli pakistańskiego wywiadu, także czterech innych bojowników. Atak według starszego rangą przedstawiciela amerykańskiego wywiadu miał miejsce w nocy z czwartku na piątek. CIA i Biały Dom wstrzymały się od komentarzy.

We wrześniu władze Pakistanu i TTP zgodziły się na pośrednie rozmowy, by zakończyć trwający od ok. 10 lat konflikt. W tym celu obie strony zatwierdziły listę pięciu ewentualnych pośredników, cieszących się szacunkiem władz pakistańskich, plemiennych przywódców i talibów.

Choć terminu ani miejsca negocjacji nie ustalono, zdaniem obserwatorów samo porozumienie o ich wznowieniu było znacznym postępem. W grudniu 2012 roku talibowie zapowiedzieli, że gotowi są podjąć rozmowy z rządem, ale nie zgodzili się złożyć broni, czego żądał Islamabad.

Sprzymierzona z talibami afgańskimi TTP to jedna z rebelianckich grup aktywnych w północno-zachodnich regionach Pakistanu, na słabo kontrolowanych przez władze obszarach plemiennych przy granicy z Afganistanem. TTP w 2007 roku wypowiedziała wojnę wspieranemu przez USA rządowi w Islamabadzie i wraz ze swoimi sojusznikami uważana jest za głównego sprawcę zamachów, w których zginęło w Pakistanie ponad 6 tys. ludzi w ciągu sześciu lat.

bEpGAorx

Czytaj więcej w Money.pl

bEpGAorS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)