Notowania

wojna w syrii
20.05.2013 06:35

Wojna w Syrii. Jest już ponad 1,5 mln uchodźców

Ponad 1,5 miliona Syryjczyków znalazło schronienie w krajach regionu od wybuchu ponad dwa lata temu konfliktu wewnętrznego w tym kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xinhua/Photoshot/Reporter)

Ponad 1,5 miliona Syryjczyków znalazło schronienie w krajach regionu od wybuchu ponad dwa lata temu konfliktu wewnętrznego w tym kraju - poinformowała agenda ONZ do spraw uchodźców. Znaczący ich napływ, miesięcznie około 250 tysięcy, odnotowano od stycznia tego roku.

Poinformował o tym na konferencji prasowej rzecznik Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) Dan McNorton. Według danych UNHCR ok. 473 tys. syryjskich uchodźców żyje w Jordanii, ok. 470 tys. w Libanie, 347 tys. w Turcji, 147 tys. w Iraku, ok. 67 tys. w Egipcie i mniej więcej 10 tys. w innych krajach Afryki Północnej.

Jak zauważył McNorton, faktyczne liczby _ są znacznie większe _. Dlatego UNHCR jest _ zaniepokojona coraz bardziej pogłębiającą się różnicą między potrzebami a zasobami _.

W ciągu ostatnich czterech miesięcy UNHCR zaobserwowało pogorszenie się sytuacji uchodźców. _ - Uchodźcy relacjonują nam, że nasilenie się walk oraz zmian dotyczących kontroli miast i miasteczek, zwłaszcza w strefach konfliktu, powoduje, że coraz więcej osób ucieka _ z Syrii - poinformował McNorton.

W Libanie codziennie ponad 4,2 tys. osób prosi o rejestrację przez UNHCR. W kwietniu zarejestrowało się tam ponad 90 tys. uchodźców, czyli dziesięciokrotnie więcej niż w kwietniu ub.r. W związku z tym powstało więcej ośrodków rejestracji uchodźców w Libanie.

Według najnowszych doniesień organizacji Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka od początku rebelii zginęło w Syrii ponad 94 tys. ludzi. ONZ informuje, że miejsce zamieszkania zmieniło 4,25 mln Syryjczyków. Syria ma pona 22 mln ludności.

Czytaj więcej w Money.pl
7 milionów osób potrzebuje pomocy Połowa z tej grupy to dzieci. Wiele z nich to uchodźcy, którzy dwu- a nawet trzykrotnie zmieniali już miejsce zamieszkania, uciekając przed walkami.
Uchodźcy z Syrii trafią do kolejnych obozów Zapewnią one dodatkowe 40 tys. miejsc. Łącznie w nowych i już istniejących obozach Turcja będzie mogła przyjąć do 120 tys. ludzi.
Niefortunna decyzja w Syrii. Wzmocni... Według danych ONZ trwająca ponad dwa lata antyrządowa rebelia w Syrii przyniosła już ponad 80 tysięcy ofiar.
Tagi: wojna w syrii, syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz