Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wojna w Syrii. Niemcy apelują do Rosji

0
Podziel się:

Rosja powinna zrozumieć, że chęć zakończenia rozlewu krwi w Syrii nie jest sprzeczna z jej strategicznymi interesami - powiedział szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle.

Wojna w Syrii. Niemcy apelują do Rosji
(dirk@vorderstrasse.de/CC/Flickr)

Rosja powinna zrozumieć, że chęć zakończenia rozlewu krwi w Syrii nie jest sprzeczna z jej strategicznymi interesami - powiedział szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle (na zdj.) w wywiadzie dla dziennika _ Die Welt _.

Konflikt w Syrii będzie jednym z głównych tematów rozmów podczas dzisiejszej wizyty rosyjskiego prezydenta Władimira Putina w Berlinie._ - Naszym zdaniem Rosja powinna dostrzec, że nie działamy wbrew strategicznym interesom Rosji, gdy chcemy położyć kres przemocy w Syrii. Rosja i jej postawa wobec reżimu Asada odgrywają kluczową rolę w sprawie Syrii _ - powiedział Westerwelle.

Zastrzegł, że nie chciałby jednak formułować _ zbyt wygórowanych oczekiwań _ wobec wizyty Putina w Niemczech. Rosja, która wielokrotnie torpedowała wysiłki Zachodu, pragnącego potępić prezydenta Asada i odsunąć go od władzy, jest namawiana do wstrzymania poparcia dla niego po niedawnej masakrze w syryjskim mieście Hula, gdzie zginęło ponad 100 osób, w tym wiele dzieci.

Westerwelle podkreślił też, że rząd w Berlinie nadal stawia na polityczne rozwiązanie konfliktu w Syrii. Jego zdaniem mało prawdopodobne jest, by w najbliższym czasie Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję, aprobującą interwencję militarną w Syrii; o możliwości takiej interwencji mówił kilka dni temu prezydent Francji Francois Hollande.

Jak przypomniał niemiecki minister, Hollande nie wykluczył międzynarodowej operacji zbrojnej pod warunkiem, że Rada Bezpieczeństwa ONZ udzieliłaby mandatu na podjęcie takich działań. - _ Aktualnie należy zakładać, że takiego mandatu nie będzie. Również z tego powodu rząd federalny nie bierze udziału w rozważaniach dotyczących militarnej interwencji w Syrii i nadal stawia na rozwiązanie polityczne _ - powiedział Westerwelle.

_ - Musimy być ostrożni, byśmy przez dyskusje o interwencji militarnej nie obudzili oczekiwań, które na końcu nie będą mogły zostać spełnione _ - podkreślił. Jak dodał, nie wolno też stwarzać wrażenia, że interwencja byłaby optymalną drogą, która przyniosłaby szybkie rozwiązanie konfliktu. Zdaniem Westerwellego zachodzi obawa, że przemoc w Syrii rozleje się na Liban.

Czytaj więcej w Money.pl
Tajny plan w sprawie Syrii. Rosja pomoże? Ma to być rozwiązanie wzorowane na transformacji w Jemenie - poinformował _ New York Times _.
Są sojusznikiem rezimu. Będą mediatorem Rosja zaproponowała zorganizowanie w Moskwie pod egidą ONZ rozmów między władzami Syrii a opozycją tego kraju.
Podszywają się pod Al-Kaidę. Zobacz, po co Rosja jest przekonana, że kraj terroryzuje Al-Kaida.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)