Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wojna w Syrii. Samoloty bombardują Aleppo

0
Podziel się:

W natarciu uczestniczą samoloty MiG-21 i MiG-23 oraz co najmniej sto czołgów. Powstańcom odcięto drogę odwrotu.

Wojna w Syrii. Samoloty bombardują Aleppo
(PAP/EPA/ANADOLU AGENCY)

Atakami samolotów MiG-21 i MiG-23 syryjskie siły rządowe wznowiły o świcie ofensywę na blisko trzymilionowa metropolię gospodarczą kraju, Aleppo, której broni około 4 000 powstańców. Powstańcom odcięto drogi ewentualnego odwrotu.

Specjalny wysłannik madryckiego dziennika _ El Pais _ donosił dziś z tego miasta: - _ Linie telefoniczne i energetyczne zostały odcięte. W sobotę wieczorem zamknął się praktycznie pierścień okrążenia wokół miasta, które pierwszego dnia było atakowane jedynie z zachodu i południa. W natarciu uczestniczy co najmniej sto czołgów _.

W dzielnicy Bab al-Hadid zajętej przez wojsko rządowe rozstrzeliwano powstańców ujętych z bronią w ręku w jednej ze szkół.

Walki między powstańcami a wojskami reżimowymi trwały również w Hims, w zachodniej Syrii, na przedmieściach Damaszku i w innych rejonach. Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka, które ma siedzibę w W. Brytanii, tylko w sobotę pochłonęły one 168 śmiertelnych ofiar.

Podczas gdy w Aleppo (Halabie), odległym o 355 km od Damaszku toczą się zacięte boje między obrońcami uzbrojonymi w broń lekką a skoncentrowaną potęgą wojskową reżimu Baszara el-Asada, telewizja syryjska ogranicza się do podawania krótkich informacji o _ pojedynczych starciach z terrorystami, którzy próbują atakować ludność Aleppo _.

Prorządowy dziennik _ al-Watan _ pisał w niedzielę o _ setkach bojowników, którzy przybyli do Syrii ze śmiercionośną bronią i radiostacjami dostarczonymi przez Europę _. Dziennik wymienia Tunezję, Afganistan, Kuwejt, Czeczenię, Arabię Saudyjską, Egipt i Francję, jako kraje, z których do Syrii przybyli _ bojownicy dżihadu _.

Przewodniczący Narodowej Rady Syryjskiej Abdel Basset Sida na konferencji prasowej zorganizowanej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich ostrzegł opinię międzynarodowa, że reżim Baszara el-Asada zgotuje ludności Aleppo _ wielką masakrę _.

Wobec ogromnej liczby uchodźców _ potrzebna jest pomoc humanitarna w wysokości 145 milionów dolarów miesięcznie, tymczasem w ostatnich miesiącach otrzymaliśmy tylko 15 milionów _ - powiedział Sida.

Jordania otworzyła w niedzielę pierwszy obóz dla syryjskich uchodźców, usytuowany w Mafrak nieopodal granicy z Syria. Może on przyjąć 120 000 osób.

W królestwie Jordanii przebywa już 50 000 syryjskich uchodźców - poinformował w niedzielę agencję AFP Zajed Hammad, prezes islamskiego stowarzyszenia charytatywnego Kitab wal Sunna.

W ostatnich dniach przedarło się do Jordanii 5 000 uchodźców, mimo iż wojsko syryjskie zastawia zasadzki na uchodźców. W niedzielę zastrzelono kilku spośród usiłujących przedostać się za bezpieczną granicę jordańską.

Czytaj więcej w Money.pl
Bitwa o Aleppo zmieni się w krwawą jatkę? Opozycyjne organizacje twierdzą, że od początku trwającego już 17 miesięcy konfliktu w Syrii zginęło około 19 tysięcy osób.
Są coraz bliżej obalenia reżimu. Ile jeszcze? Powstańcza Wolna Armia Syryjska ogłosiła, że Aleppo stanie się syryjskim Bengazi i przeszła od obrony miasta do kontrnatarcia przeciwko oblegającym je wojskom rządowym.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)