Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wojna w Syrii. Siły rządowe użyły sarinu?

0
Podziel się:

- Użycie broni chemicznej przez wojsko znacznie skomplikuje sytuację w Syrii - uważa gen. Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Wojna w Syrii. Siły rządowe użyły sarinu?
(PAP/EPA/Local Committee of Arbeen)

Użycie broni chemicznej przez wojsko znacznie skomplikuje sytuację w Syrii - uważa gen. Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Generał radzi jednak, by z wyciąganiem wniosków poczekać na oficjalne potwierdzenie tych informacji.

Według niepotwierdzonych, ale napływających z różnych źródeł informacji w czasie walk z opozycją syryjskie wojsko użyło gazów bojowych, najprawdopodobniej sarinu. Zginęło ponad 650 osób, a wśród ofiar były kobiety i dzieci.

Szef BBN przypomina, że na tym obszarze broń chemiczna była już wielokrotnie stosowana w przeszłości, na przykład przez Saddama Husajna przeciwko Kurdom. - _ W tym regionie możliwe są nawet te najczarniejsze scenariusze. Prędzej czy później musiało dojść do takiej tragedii _ - dodaje.

Według ostatnich doniesień wojsko przeciwko opozycji użyło sarinu. Doktor Grzegorz Cieślak z Centrum badań nad terroryzmem Collegium Civitas wyjaśnia, że bez specjalistycznego sprzętu szanse na przeżycie po ataku bronią chemiczną są niewielkie. Dodaje, że sarin wchłania się również przez skórę, dlatego jedynie maska gazowa i kombinezon mogą uchronić przed skutkami jego działania.

Zdaniem Stanisława Kozieja, tylko stanowcza reakcja innych państw jest w stanie zapobiec eskalacji konfliktu. _ - O zgodę na podjęcie jakichkolwiek wspólnych działań będzie jednak bardzo trudno _ - ocenia. Szef BBN podkreśla, że bez zewnętrznych nacisków wojna domowa w Syrii będzie trwała bardzo długo i przyniesie tysiące ofiar.

Agencja Reuters podaje, że dziś na godzinę 19 została zwołana specjalna sesja Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęcona użyciu gazów bojowych w Syrii.

Reżim w Damaszku odrzuca oskarżenia o użyciu broni chemicznej i twierdzi, że będzie współpracował z przebywającą w Syrii grupą inspektorów ONZ, którzy badają poprzednie doniesienia o użyciu gazów bojowych. Władze twierdzą, że broń chemiczną stosuje opozycja i rebelianci.

ONZ ocenia, że syryjski konflikt kosztował do tej pory życie ponad stu tysięcy osób.

Czytaj więcej w Money.pl
Była broń chemiczna w Syrii? Są dowody Brytyjska telewizja BBC twierdzi, że ma dowody na użycie broni chemicznej przez siły syryjskiego reżimu.
Zaskakująca decyzja Rosji w sprawie konfliktu Przywódcy USA i Rosji uzgodnili, że zorganizują rozmowy pokojowe w sprawie Syrii, ale nie wiedzą gdzie, ani na jakich warunkach.
Dziś początek prac inspektorów ONZ w Syrii Po przyjeździe do pięciogwiazdkowego hotelu w centrum stolicy, inspektorzy nie udzielili dziennikarzom żadnej wypowiedzi.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)