Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna w Syrii. Wojsko strzela do ludzi na ulicach

0
Podziel się:

Wewnętrzny konflikt w kraju został zainspirowany arabską wiosną.

Wojna w Syrii. Wojsko strzela do ludzi na ulicach
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/East News)

Syryjska armia otworzyła z pojazdów opancerzonych ciężki ogień maszynowy do tłumu demonstrantów w Aleppo (Halab) na północy Syrii, zabijając co najmniej 10 osób - poinformowali syryjscy aktywiści.

Tysiące demonstrantów wyszły dziś na ulice Aleppo, protestując przeciw reżimowi prezydenta Baszara el-Asada. Tłum kierował się ku centralnemu placowi miasta, gdy cztery pojazdy opancerzone otworzyły ogień - powiedzieli agencji Reutera syryjscy aktywiści w rozmowie telefonicznej. Dwóch z nich poinformowało, że dzwonią z Aleppo.

_ - Ranni zostali zabrani do domów i są tam uwięzieni. Nie można przewieźć ich do szpitali, ponieważ wojsko i oddziały lojalnej wobec reżimu Baszara el-Asada milicji Szabiha otaczają tę część miasta _ - powiedział jeden z rozmówców Reutera.

Wcześniej w czwartek Obserwatorium poinformował, że w Aleppo zginęło co najmniej 26 domniemanych członków Szabihy.

Aleppo jest liczącym około trzech milinów mieszkańców miastem konserwatywnych sunnitów, które zwlekało z dołączeniem do protestów przeciw reżimowi ze względu na powiązania między zamożną klasą handlowców z Aleppo a rządzącymi elitami wywodzącymi się z sekty alawitów - wyjaśnia agencja Reutera. Alians ten osłabł jednak w ostatnich tygodniach i w mieście rozgorzały protesty.

W czwartek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie poinformowało, że co najmniej 15 026 osób, w większości cywilów, zostało zabitych w Syrii od wybuchu w połowie marca zeszłego roku powstania przeciwko reżimowi prezydenta Baszara el-Asada. W walkach między syryjską armią a siłami powstańczymi zginęło co najmniej 10 480 cywilów, 3 716 żołnierzy i 830 dezerterów, którzy najczęściej przechodzili na stronę rebeliantów.

Wewnętrzny konflikt w Syrii został zainspirowany arabską wiosną.

Czytaj więcej w Money.pl
Dramatyczny dzień. Ponad 100 osób nie żyje To najkrwawszy dzień od formalnego ustanowienia w Syrii rozejmu 12 kwietnia.
Giną dzieci, a obserwatorzy siedzą bezradni Tylko wczoraj siły rządowe wierne prezydentowi Baszarowi el-Asadowi zabiły 83 osoby.
83 ofiary tylko w jeden dzień. Dramat trwa 83 osoby zostały zabite w sobotę w Syrii przez siły bezpieczeństwa - informuje Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)