Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wojna z Iranem. Flota USA gotowa

0
Podziel się

Wiceadmirał Fox powiedział, że marynarka wojenna opracowała dla prezydenta USA konkretne plany działania.

Wojna z Iranem. Flota USA gotowa
(Bill Larned/CC/U.S. Navy)
bDIjDivF

Dowódca stacjonującej w Bahrajnie V Floty USA wiceadmirał Mark Fox oświadczył, że poważnie traktuje irański potencjał militarny, ale że siły amerykańskie są przygotowane do stawienia czoła wszelkiej agresji Iranu w tym regionie.

Fox powiedział dziennikarzom w kwaterze głównej V Floty, że marynarka wojenna opracowała dla prezydenta USA _ szeroki zakres potencjalnych opcji _ i _ jest dziś gotowa _ przeciwstawić się każdej wrogiej akcji Teheranu.

Wiceadmirał ocenił, że siły irańskie są _ zdolne zadać uderzenie _ siłom amerykańskim w rejonie Zatoki Perskiej, ale też podkreślił, że okręty pod jego dowództwem mają prawo bronić się, jeśli zostaną zaatakowane.

bDIjDivH

USA i Izrael, główni wrogowie Iranu, nie wykluczają wojskowego uderzenia na ten kraj, jeśli dyplomacja nie przyniesie rozwiązania impasu, w jakim znalazła się kwestia irańskiego programu nuklearnego. Społeczność międzynarodowa podejrzewa Teheran o potajemne prace nad bronią atomową. Iran twierdzi, że jego program nuklearny ma cele wyłącznie cywilne, a nie budowę broni jądrowej.

Iran ostrzega, że jeśli zostanie zaatakowany, na cel weźmie Izrael i amerykańskie bazy w Zatoce Perskiej oraz zamknie cieśninę Ormuz, przez którą przechodzi duża część eksportu ropy naftowej.

Czytaj więcej o wojnie z Iranem
"Iran zaatakuje". Groźby generała Gwardii Rewolucyjnej Teheran zarządził manewry wojsk lądowych. Zobacz co wzięli na cel.
Rosja zatroskana o USA. Podejrzewa Izrael Cały świat spogląda na cieśninę Ormuz. Iran grozi jej blokadą.
Tą wypowiedzią złagodzą napięcia z Iranem? USA i Unia Europejska zagroziła Teheranowi kolejnymi sankcjami, m.in. wstrzymaniem importu irańskiej ropy, jeśli nie wycofa się z programu jądrowego.
bDIjDiwi
Źródło:
KOMENTARZE
(0)