Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wpłynął pozew o odszkodowanie dla córki Bartłomieja Bonka

0
Podziel się:

Sprawa dotyczy porodu bliźniaczek olimpijczyka z Londynu, sztangisty Bartłomieja Bonka. Jedna z dziewczynek urodziła się z poważnym niedotlenieniem mózgu.

Wpłynął pozew o odszkodowanie dla córki Bartłomieja Bonka
(thelinke/iStockphoto)

Do Sądu Okręgowego w Opolu wpłynął pozew o odszkodowanie przeciw opolskiemu szpitalowi położniczemu. Sprawa dotyczy porodu bliźniaczek olimpijczyka z Londynu, sztangisty Bartłomieja Bonka. Jedna z dziewczynek urodziła się z poważnym niedotlenieniem mózgu.

Ewa Kosowska-Korniak z biura prasowego Sądu Okręgowego w Opolu powiedziała w środę, że pozew przeciwko Samodzielnemu Specjalistycznemu Zespołowi Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Opolu wpłynął do wydziału cywilnego sądu.

Rodzina sztangisty, brązowego medalisty z Londynu Bartłomieja Bonka, domaga się odszkodowania za błędy lekarzy, w wyniku których jedna z ich córek bliźniaczek urodziła się z poważnym niedotlenieniem mózgu.

Bonk nie chciał zdradzać kwoty, o jaką wnioskowała rodzina. Także sąd nie chciał jej ujawniać na obecnym etapie sprawy. _ - Jest to suma, która ma nam pozwolić zapewnić córce wieloletnią rehabilitację - a takiej z pewnością będzie ona wymagała. Pieniądze mają też pomóc jej godnie żyć _ - powiedział w środę w rozmowie z Bonk.

Jak zaznaczył, liczy, że sprawa pomoże pociągnąć do odpowiedzialności lekarzy, którzy prowadzili poród jego żony.

Chcemy też zachęcić innych, którzy są w sytuacji podobnej do naszej, by kierowali takie sprawy do sądów. Wiele osób nie wie, że jest taka możliwość - stwierdził sportowiec.

Poproszona o komentarz dyrektor opolskiego szpitala Aleksandra Kozok stwierdziła jedynie, że państwo Bonk - jak każdy pacjent - mają prawo do takiego kroku.

Poród córek-bliźniaczek Bartłomieja Bonka odbył się w listopadzie 2012 r. w Samodzielnym Specjalistycznym Zespole Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Opolu. Pierwsza z dziewczynek przyszła na świat w dobrym stanie, druga - po 45 minutach - w złym, z ostrym niedotlenieniem mózgu. Powołana przez szpital wewnętrzna komisja uznała, że prowadzący poród lekarze popełnili błędy polegające m.in. na niepodjęciu decyzji o cesarskim cięciu. Dyrekcja szpitala złożyła w tej sprawie doniesienie do prokuratury, a dwóch lekarzy straciło stanowiska.

Ewa Kosowska-Korniak z biura prasowego opolskiego sądu poinformowała, że w opolskim sądzie okręgowym jest 20 spraw o odszkodowanie i zadośćuczynienie skierowanych przeciw placówkom służby zdrowia. 18 dotyczy placówek publicznej służby zdrowia, a dwie niepublicznej.

W tym roku, oprócz sprawy skierowanej przez rodzinę Bartłomieja Bonka, do sądu w Opolu trafiły dwa inne pozwy.

Pacjenci mogą też składać wnioski o odszkodowania do wojewódzkich komisji orzekających o zdarzeniach medycznych. Jak podał PAP rzecznik wojewody opolskiego Jacek Szopiński, w tym roku do opolskiej komisji złożono pięć takich wniosków.

Rzecznik dodał, że ustawowo rozpatrywanie wniosku trwa do czterech miesięcy, a wnioskodawcy starają się o kwoty od 30 do 300 tys. zł. _ Najwięcej wniosków, które trafiają do opolskiej komisji, opiewa na kwoty w przedziale od 80 do 100 tys. zł _ - stwierdził Szopiński.

Jak poinformował, od początku funkcjonowania komisji, czyli od 2012 r., trafiło do niej 25 wniosków, z czego 11 zostało zwróconych wnioskodawcom ze względu na braki formalne - dotyczyły one np. zdarzeń sprzed 1 stycznia 2012 lub brakowało w nich dowodów uprawdopodobniających okoliczności opisanych zdarzeń medycznych.

_ Dwa z tych wniosków natomiast rozpatrzono. W jednym przypadku komisja zdecydowała o braku zdarzenia, a wnioskodawca odwołał się. Drugi wniosek w drugim tygodniu lutego został rozpatrzony pozytywnie. Placówka medyczna ma teraz 14 dni na ewentualne odwołanie _ - poinformował Szopiński.

Czytaj więcej w Money.pl
Pracownicy na bruk. Przez 11 mln zadłużenia Dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Kielcach poinformował już o planie restrukturyzacji związki zawodowe.
Szpitale nie chcą płacić odszkodowań W ciągu roku tylko sześciu chorych wywalczyło przed specjalną komisją świadczenie w satysfakcjonującej wysokości
Ci lekarze walczą o życie. Mają złe warunki Przez wiele czynników chorzy na tę chorobę żyją w Polsce o kilkanaście lat krócej niż w Europie.
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)