Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wyborcza farsa na Białorusi. Kandydat pobity

0
Podziel się:

Opozycyjny kandydat Uładzimir Niaklajeu nieprzytomny trafił do szpitala. Łukaszenka tryumfuje.

Wyborcza farsa na Białorusi. Kandydat pobity
(PAP/EPA)

Aleksander Łukaszenka wygrał czwarte w swoim życiu wybory prezydenckie na Bialorusi. Oficjalnie dostał 72, 2 procent głosów, według niezależnych badań mógł liczyć najwyżej na niewiele ponad 30 proc. Tymczasem umundurowani mężczyźni ciężko pobili jednego z kandydatów Uładzimira Niaklajeua (na zdjęciu). W centrum Mińska opozycja zorganizowała demonstrację.

Zgodnie z informacjami podawanymi przez państwową agencję informacyjną BiełTA powołującą się na wyniki exit poll, Łukaszenka wygrał wybory, zdobywając ponad 76 procent głosów.

W pierwszej turze wyborów prezydenckich na Białorusi Alaksandr Łukaszenka mógł liczyć jedynie na 30,5 proc. głosów - wynika tymczasem z ankiety przeprowadzonej kilka dni przed wyborami przez niezależny ośrodek badań opinii publicznej na zlecenie telewizji Biełsat. Największe poparcie wśród 9 kandydatów opozycji uzyskali w badaniu: lider kampanii _ Mów prawdę! _ Uładzimir Niaklajeu (13,7 proc.), lider kampanii _ Europejska Białoruś _ Andrej Sannikau (10,9 proc.) i wiceszef Zjednoczonej Partii Obywatelskiej Jarosław Romańczuk (8,7 proc.) głosów. Aż 21,4 proc. ankietowanych nie wiedziało, na kogo będzie głosować.

W tej sytuacji musiałaby odbyć się druga tura wyborów, w której, według sondażu, Łukaszenka przegrałby z alternatywnym kandydatem stosunkiem 42,7 proc. do 29,7 proc. głosów. 22,8 proc. respondentów nie wiedziało, na kogo będzie głosować w drugiej turze.

Niemal połowa badanych (49,7 proc.) nie uważała obecnych wyborów za demokratyczne, 27,6 proc. miało odmienną opinię, a 22,7 proc. nie miało zdania w tej sprawie.

32,5 proc. ankietowanych sądziło, że wybory będą sfałszowane, 25,8 proc. - że _ raczej będą sfałszowane _. Całkowicie odmiennego zdania było 13,5 proc. badanych. 9,3 proc. uważało, że wybory _ raczej nie będą sfałszowane _.

Z ankiety wynikało, że w dniu wyborów w głosowaniu weźmie udział 74,1 proc. respondentów, przedterminowo będzie głosować - 13,3 proc., 12,6 proc. wahało się w tej sprawie.

52,3 proc. ankietowanych _ bardzo przejmuje _ się tym, kto zostanie prezydentem Białorusi, _ raczej przejmuje się _ 31,5 proc.

Ankieta została przeprowadzona przez białoruskie niezależne centrum badań społecznych w dniach 12-14 grudnia na grupie 1000 respondentów pochodzących z wszystkich regionów Białorusi.

Białoruska opozycja nie godzi się z przegraną

Opozycjoniści zorganizowali w centrum Mińska manifestację. Według nich zebrało się tam już 10 tysięcy ludzi. Przybyło też pięciu uczestników wyborów prezydenckich.

Wcześniej nieznani sprawcy w czarnych uniformach zaatakowali pochód idący w kierunku miejsca, gdzie odbywa się manifestacja i brutanie pobiła jednego z kandydatów w wyborach Uładzimira Niaklajeua.

Około 2-3 tysięcy Białorusinów zgromadziło się na Placu Październikowym w Mińsku, aby zaprotestować przeciwko fałszerstwom wyborczym. Ich zdaniem, zakończone dziś wieczorem wybory prezydenckie nie były uczciwe, a ich oficjalny rezultat na pewno nie będzie odzwierciedlał rzeczywistego wyboru obywateli.

W wyborach startowało 10 kandydatów, w tym Alaksandr Łukaszenka i siedmiu przedstawicieli opozycji: wiceprzewodniczący partii Białoruski Front Narodowy Ryhor Kastusiou, szef sojuszu O Modernizację Aleś Michalewicz, lider kampanii _ Mów prawdę! _Uładzimir Niaklajeu, wiceszef Zjednoczonej Partii Obywatelskiej Jarosław Romańczuk, jeden z przywódców grupy inicjatywnej na rzecz stworzenia partii Białoruska Chrześcijańska Demokracja Wital Rymaszeuski, lider kampanii Europejska Białoruś Andrej Sannikau, szef komitetu organizacyjnego na rzecz stworzenia Białoruskiej Partii Socjaldemokratycznej (Narodnej Hramady) Mikoła Statkiewicz, a także: ekonomista Wiktar Ciareszczenka i przedsiębiorca Dźmitry Wus.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t73815.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/backa;najbogatszym;czlowiekiem;na;bialorusi,220,0,739548.html) Baćka najbogatszym człowiekiem na Białorusi Wikileaks ujawnia w przeddzień wyborów majątek Aleksandra Łukaszenki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/73/t126537.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bialoruskie;wybory;w;cieniu;aresztowan,233,0,739817.html) Białoruskie wybory w cieniu aresztowań Opozycja mimo zatrzymań wzywa do protestów przeciwko fałszerstwom.
wiadmomości
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)