Notowania

azerbejdżan
27.08.2013 21:15

Wybory w Azerbejdżanie. Kandydat odpadł

Ibragimbekow, współscenarzysta takich filmów jak Spaleni słońcem i Cyrulik syberyjski, był głównym reprezentantem opozycji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(TSGT Jim Varhegyi/DefenseImagery.mil)
Na zdj. żołnierze z Azerbejdżanu

Centralna Komisja Wyborcza Azerbejdżanu nie zatwierdziła we wtorek kandydatury scenarzysty i reżysera Rustama Ibragimbekowa (Ibrahimbekowa) na wybory prezydenckie. Uzasadniono to jego podwójnym obywatelstwem - poza azerbejdżańskim ma też rosyjskie.

Ibragimbekow, współscenarzysta takich filmów jak _ Spaleni słońcem _ i _ Cyrulik syberyjski _, był głównym reprezentantem opozycji. Wielokrotnie zapowiadał, że ma zamiar zmierzyć się z obecnym prezydentem Ilhamem Alijewem; w wywiadzie dla AFP mówił o chęci zmiany systemu władzy i przekształcenia Azerbejdżanu w republikę parlamentarną.

Azerbejdżańska opozycja, zjednoczona w utworzonym w maju sojuszu pod nazwą Narodowa Rada Sił Demokratycznych, postanowiła wystawić Ibragimbekowa jako wspólnego kandydata przeciwko Alijewowi w wyborach wyznaczonych na 9 października.

Mający podwójne obywatelstwo Ibragimbekow zwrócił się do właściwych organów Rosji z wnioskiem o anulowanie mu rosyjskiego obywatelstwa, lecz, jak piszą rosyjskie agencje, na rozpatrzenie takiego wniosku przewidziano sześć miesięcy.

CKW Azerbejdżanu poinformowała we wtorek, że ambasada Rosji w Baku zaświadczyła, że Ibragimbekow jest obywatelem Rosji od roku 1991. Podkreślono, że kandydatura sławnego scenarzysty odpada również dlatego, że kandydat powinien przez co najmniej 10 lat mieszkać na terenie swego kraju, gdy tymczasem _ 74-letni Ibragimbekow w ciągu ostatnich 10 lat w Azerbejdżanie spędził zaledwie 1163 dni _.

Opozycyjna Rada skrytykowała _ tę łatwą do przewidzenia _ decyzję władz Azerbejdżanu, podjętą mimo wszczęcia przez Ibragimbekowa starań o anulowanie rosyjskiego obywatelstwa. _ Autorytarne reżimy podejmują decyzje, które im odpowiadają, nawet jeśli nie są uzasadnione _ - powiedział przewodniczący opozycyjnej partii Musawat Isa Gambar.

Przewidując taki obrót spraw azerbejdżańska opozycja wybrała w sobotę rezerwowego kandydata w prezydenckich wyborach. Jest nim były deputowany parlamentu, historyk, profesor Kamil Hasanli.

Obecny prezydent, który kandyduje w wyborach wyznaczonych na 9 października, w 2003 r. zastąpił na tym stanowisku swego ojca, Hejdara Aliewa. Został ponownie wybrany w 2008 r. 85 procentami głosów na drugą pięcioletnią kadencję. Następnego roku w wyniku referendum zniesiono przepis konstytucyjny, który pozwalał prezydentowi sprawować kolejno jedynie dwa pięcioletnie mandaty. Żadne wybory za rządów Alijewów nie zostały jeszcze uznane za uczciwe.

Czytaj więcej w Money.pl
Ta umowa umacnia Rosję na rynku ropy Nową stronicą nazwał prezydent Ilham Alijew porozumienie podpisane przez rosyjską kompanię naftową Rosnieft i Państwową Kompanię Naftową Azerbejdżanu (GNKAR).
Za obelgi w internecie będzie kara więzienia Komisarz Unii ds. rozszerzenia Sztefan Fuele wyraził zaniepokojenie _ ewentualnymi próbami ograniczenia wolnego dostępu do internetu. _
Tagi: azerbejdżan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz