Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory w Egipcie od kwietnia do czerwca

0
Podziel się:

Ze względu na niedostateczną liczbę oddelegowanych przez wymiar sprawiedliwości obserwatorów, głosowania w wyborach w Egipcie odbywają się w różnych regionach niejednocześnie.

Wybory w Egipcie od kwietnia do czerwca
(Marzouk113/cc/wikimedia)

Prezydent Egiptu Mohammed Mursi wydał dekret, w którym zarządził początek wyborów parlamentarnych na 27 kwietnia. Głosowanie odbędzie się w czterech etapach i zakończy w czerwcu. Nowy parlament - zgodnie z dekretem - zbierze się 6 lipca.

Wcześniej tego samego dnia Szura (izba wyższa parlamentu) przyjęła nową ordynację wyborczą wraz z poprawkami wniesionymi przez Trybunał Konstytucyjny, otwierając drogę do wyznaczenia terminu wyborów.

Ze względu na niedostateczną liczbę oddelegowanych przez wymiar sprawiedliwości obserwatorów, głosowania w wyborach w Egipcie odbywają się w różnych regionach niejednocześnie.

Przyjęta w czwartek przez Szurę nowa ordynacja zakazuje wybranym już członkom parlamentu przechodzenia do innych partii. Za czasów obalonego w 2011 roku przez społeczną rewoltę poprzedniego prezydenta Hosniego Mubaraka deputowani niezależni byli często skłaniani do przyłączenia się do rządzącej Narodowej Partii Demokratycznej (NPD).

Ordynacja przewiduje również, że jedna trzecia miejsc w izbie niższej będzie zarezerwowana dla kandydatów niezależnych. Zakazuje ponadto byłym członkom nieistniejącej już dziś NPD uczestniczenia w życiu politycznym przez co najmniej 10 lat.

W czerwcu 2012 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przeprowadzone pół roku wcześniej wybory parlamentarne były niezgodne z konstytucją, gdyż nie zapewniały równych szans kandydatom niezależnym. Zanegował jednocześnie legalność mandatów około jednej trzeciej deputowanych, reprezentujących w większości islamistyczne Bractwo Muzułmańskie, z którego wywodzi się również Mursi.

Na mocy nowej konstytucji Egiptu, zatwierdzonej w grudniu ubiegłego roku przez referendum, izba wyższa parlamentu (Szura) dysponuje pełnią władzy ustawodawczej do czasu wyłonienia w wyborach nowej izby niższej.

Czytaj więcej w Money.pl
Egipt wybuchnie? Po tej decyzji to możliwe Wyrok Trybunału może opóźnić planowane na kwiecień wybory parlamentarne.
Prezydent wybrał sobie nowych asystentów Mohamed Mursi powołał grupę asystentów, w której skład wchodzi kobieta, koptyjski intelektualista, salafita oraz lider partii Bractwa Muzułmańskiego.
Żąda demokratyzacji i niezawisłych sądów Szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton liczy na demokratyzację Egiptu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)