Notowania

libia
18.07.2012 07:59

Wybory w Libii wygrali liberałowie

7 lipca Libijczycy po raz pierwszy od pół wieku poszli do urn, aby wybrać członków Konstytuanty, która mianuje premiera oraz przygotuje struktury państwa do wyborów parlamentarnych w 2013 r.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Marcilhacy Cyril/ABACA/EAST NEWS)

W wyborach z 7 lipca do libijskiej Konstytuanty zwyciężyła liberalna koalicja, wyprzedzając islamistów z Bractwa Muzułmańskiego. Oficjalne wyniki ogłosiła wczoraj późnym wieczorem Państwowa Komisja Wyborcza.

Liberałowie z koalicji ponad 56 partii, stworzonej przez ekonomistę oraz premiera rządu tymczasowego w trakcie zeszłorocznej rewolucji Mahmuda Dżibrila zdobyli 39 miejsc z puli 80 miejsc przeznaczonych dla ugrupowań politycznych, a organizacja Bractwa Muzułmańskiego czyli Partia Sprawiedliwości i Rozwoju - 17 miejsc. Frekwencja wyniosła 62 proc.

O układzie sił w 200-miejscowej Konstytuancie zdecydują jednak kandydaci niezależni, dla których przewidziano 120 miejsc. O nich zaczęły już zabiegać partie polityczne.

Ideą formuły wyborczej, która stanowi połączenie systemu większościowego oraz proporcjonalnego było, jak komentują przedstawiciele Państwowej Komisji Wyborczej, niedopuszczenie do uzyskania zdecydowanej większości w Konstytuancie przez jakiekolwiek z dużych ugrupowań politycznych.

W praktyce wielu kandydatów indywidualnych jest związanych z partiami, czego prawo nie zabrania i czego liderzy partii nie ukrywają.

7 lipca Libijczycy po raz pierwszy od pół wieku poszli do urn, aby wybrać członków Konstytuanty, która mianuje premiera oraz przygotuje struktury państwa do wyborów parlamentarnych w 2013 r. Wybrani członkowie zgromadzenia ustawodawczego nominują 60 osób, które przygotują projekt konstytucji, określającej przyszły ustrój polityczny kraju.

Czytaj więcej w Money.pl
Sa pierwsze wyniki wyborów w Libii -_ To bardzo ciekawy rezultat _- twierdzą międzynarodowi komentatorzy.
Coraz ostrzej walczą o schedę po dyktatorze Na kilka tygodni przed wyborami w Libii do konstytuanty problemem są rywalizujące milicje.
Arabska rewolucja poniosła porażkę? "Jesteśmy bezradni" _ - To nauczka, że dyktatorzy powinni być obalani w bardzo przemyślany sposób - _mówi Money.pl włoska senator Emma Bonino.
Tagi: libia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz