Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory w Niemczech: Kandydat SPD na kanclerza złożył Polsce obietnicę

0
Podziel się:

Sondaże dają jak na razie zdecydowaną przewagę ubiegającej się po raz trzeci o fotel kanclerza Angeli Merkel i jej CDU nad SPD. Polsce może to być nie na rękę.

Wybory w Niemczech: Kandydat SPD na kanclerza złożył Polsce obietnicę
(Deutscher Bundestag/Lichtblick/Achim Melde)
bEIDfkgl

Kandydat SPD na kanclerza Niemiec Peer Steinbrueck opowiedział się we wtorek za włączeniem Polski do współpracy niemiecko-francuskiej w UE. Ostrzegł, że tarcza antyrakietowa zagraża polityce odprężenia i postawił na ścisłe partnerstwo z Rosją.

W przemówieniu wygłoszonym do studentów Uniwersytetu Humboldtów w Berlinie Steinbrueck zaznaczył, że jest przeciwny objęciu przez Niemcy kierowniczej roli w Unii Europejskiej, _ pomimo sugestii płynących z niektórych krajów _. Jego zdaniem historyczna pamięć krajów sąsiadujących z Niemcami jest _ zbyt wrażliwa _, by mogła pogodzić się z ambicjami Berlina do przewodzenia Europie.

Jak podkreślił, Berlin powinien wesprzeć politykę zagraniczną i bezpieczeństwa UE całym swoim potencjałem; Niemcy muszą jednak działać nie na własną rękę, lecz w ścisłej współpracy z Francją i to _ niezależnie od tego, kto aktualnie rządzi w Paryżu i Berlinie _.

bEIDfkgn

_ - Warunkiem każdej inicjatywy w dziedzinie wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa w Europie jest włączenie do niej Polski _ - powiedział Steinbrueck.

Jak wyjaśnił, powodem nie jest tylko chęć zachowania dobrych stosunków z ważnym sąsiadem, lecz przede wszystkim to, że ten środkowoeuropejski kraj, posiadający _ elementarne znaczenie _ i historyczne doświadczenia, _ musi _ uczestniczyć w europejskiej polityce. _ Ta triada - Niemcy, Francja i Polska musi zainicjować nową politykę zagraniczną i bezpieczeństwa _ - powiedział niemiecki socjaldemokrata.

Steinbrueck opowiedział się za budowaniem wspólnego systemu bezpieczeństwa w Europie poprzez tworzenie struktur łączących NATO, UE i Rosję.

Za zadanie niemieckiej polityki uznał przedstawienie nowych propozycji kontroli zbrojeń i rozbrojenia, a jako jej cel określił połączenie USA, Europy i Rosji w jednej _ wspólnocie bezpieczeństwa _.

bEIDfkgt

Kandydat SPD na kanclerza ostrzegł, że planowana amerykańska tarcza antyrakietowa w Europie, w tym w Polsce, narusza interesy Federacji Rosyjskiej i może narazić na szwank politykę odprężenia oraz zagrozić forsowanej przez niego niemiecko-francusko-polskiej osi. Realizacja programu tarczy może rozkręcić spiralę zbrojeń i _ postawić Polskę i Niemcy po dwóch różnych stronach _ - powiedział.

Dlatego decyzje dotyczące tarczy powinny być jego zdaniem podejmowane w porozumieniu między USA i Rosją.

W ocenie Steinbruecka Rosja ma _ centralne znaczenie _ w polityce międzynarodowej, a rozwiązanie konfliktów w rodzaju wojny domowej w Syrii nie jest możliwe bez udziału Kremla. _ Rosja jest krajem europejskim _ - zaznaczył socjaldemokrata. Jego zdaniem Niemcy jako kraj położony _ między dawnymi blokami _ mają do spełnienia szczególną misję. _ Byliśmy pomostem między Wschodem a Zachodem, między USA a Rosją, a także między krajami UE a Moskwą _ - przypomniał polityk SPD, dodając, że z tych kontaktów narodziło się niemiecko-rosyjskie partnerstwo.

Steinbrueck zastrzegł, że utrudnianie działania czy wręcz grożenie organizacjom pozarządowym, dziennikarzom i opozycyjnym politykom jest _ absolutnie nie do zaakceptowania _. _ Ale właśnie wbrew wszelkim niepowodzeniom jestem zwolennikiem ścisłej współpracy z Rosją _ - powiedział Steinbrueck.

bEIDfkgu

Wybory parlamentarne w Niemczech odbędą się 22 września. Sondaże dają jak na razie zdecydowaną przewagę ubiegającej się po raz trzeci o fotel kanclerza Angeli Merkel i jej CDU nad SPD.

Czytaj więcej w Money.pl
To jego najbardziej obawia się Merkel Unia bankowa, bezwarunkowa pomoc dla Grecji, pomoc socjalna dla biedniejszych?
Angela Merkel najpopularniejszym politykiem Równie silną pozycję co Merkel ma jej partia CDU/CSU.
Chcą znów wejść do rządu. On ma to zrobić Główną przyczyną spadku poparcia dla FDP w ostatnich dwóch latach była błędna polityka w okresie kryzysu finansowego.
bEIDfkgO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)