Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory w Rosji. Nic się nie zmieni

0
Podziel się:

Do nowej Dumy Państwowej wejdą te same cztery ugrupowania, które zasiadały w poprzedniej.

Wybory w Rosji. Nic się nie zmieni
(ec.europa.eu)

Do nowej Dumy Państwowej wejdą te same cztery ugrupowania, które zasiadały w poprzedniej, tj. Jedna Rosja, której kandydatem na prezydenta jest Władimir Putin, Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej (KPRF), nacjonalistyczna Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji (LDPR) i socjalistyczna Sprawiedliwa Rosja.

Tak zgodnie przewidują dwie największe pracownie badań społecznych - prokremlowskie Wszechrosyjskie Centrum Badania Opinii Publicznej (ros. WCIOM) i niezależne Centrum Analityczne Jurija Lewady. Wybory do niższej izby parlamentu Rosji odbędą się w niedzielę.

Trzy inne partie, które po poprzednich wyborach w 2007 roku pozostały poza parlamentem - demokratyczne Jabłoko, liberalna Słuszna Sprawa i prokomunistyczni Patrioci Rosji - również tym razem, jak twierdzą oba ośrodki - nie pokonają progu wyborczego, wynoszącego 7 proc.

Tylko tych siedem oficjalnie zarejestrowanych w Federacji Rosyjskiej formacji zostało dopuszczonych do udziału w niedzielnych wyborach parlamentarnych. Wszystkie w większym lub mniejszym stopniu są lojalne wobec Kremla.

Zgodnie z prognozą WCIOM, Jedna Rosja zbierze 53,7 proc. głosów. O tym, że na partię władzy zamierza głosować co najmniej 53 proc. wyborców, świadczą również sondaże Centrum Lewady. W poprzednich wyborach do Dumy partię Putina poparło 64,3 proc. wyborców. Oznacza to, że w niedzielę może ona utracić ponad 10 proc. głosów.

WCIOM obliczył, że po przekazaniu Jednej Rosji proporcjonalnej części głosów, jakie zostaną oddane na ugrupowania, które w ostatecznym rachunku nie pokonają 7-procentowego progu, jej rezultat podskoczy do 58,3 proc. Będzie to oznaczać, że w nowej Dumie partia Putina otrzyma 262 mandaty, czyli o 53 mniej, niż w ustępującej.

Reprezentacja systemowej opozycji w niższej izbie parlamentu będzie silniejsza, niż w dotychczasowej. WCIOM przewiduje, że KPRF Giennadija Ziuganowa poprze 16,7 proc. głosujących. Przełoży się to na 18,2 proc. miejsc w Dumie. Partia Ziuganowa otrzyma 82 mandaty, tj. o 25 więcej, niż miała dotąd. Centrum Lewady daje KPRF 20 proc. głosów.

LDPR Władimira Żyrinowskiego - jak prognozuje WCIOM - zgromadzi 11,6 proc. głosów, co sprawi, że przypadnie jej 57 miejsc w izbie wobec 40, jakie zajmowała w odchodzącej Dumie. Centrum Lewady przewiduje, że ugrupowanie Żyrinowskiego otrzyma 12 proc. głosów.

Sprawiedliwej Rosji Siergieja Mironowa, WCIOM wróży 10 proc. głosów i 10,9 proc. mandatów (49 miejsc wobec 38). Centrum Lewady daje partii Mironowa 9 proc. głosów.

Zgodnie z prognozą tej ostatniej pracowni, Jedna Rosja otrzyma 253 mandaty, KPRF - 94, LDPR - 59, a Sprawiedliwa Rosja - 44.

Spośród formacji pozaparlamentarnych najlepiej - jak przewiduje WCIOM - wypadnie Jabłoko Grigorija Jawlińskiego, które uzyska 2,9 proc. głosów. Przekroczenie progu 3 proc. zapewniłoby tej formacji dotacje z budżetu państwa na okres pięciu lat. Tyle bowiem - po zmianach w konstytucji FR, dokonanych przez ustępującą Dumę - trwać będzie odtąd kadencja izby.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/21/t83733.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/jedna;rosja;namascila;putina;na;prezydenta;rosji,36,0,976932.html) Podjęto decyzję kto zostanie prezydentem Rosji Rządząca partia Jedna Rosja oficjalnie zaproponowała kandydata w wyborach prezydenckich.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/121/t196473.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/znamy;termin;wyborow;prezydenckich;w;rosji,2,0,975874.html) Putin może rządzić nawet do 2024 roku Od dwóch miesięcy wiadomo już, że o najwyższy urząd w państwie będzie się ubiegać obecny premier Władimir Putin.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/93/t82525.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/putin;deklaruje;rosjanie;beda;mieli;wybor,174,0,937390.html) Putin nie zmusi do tego Rosjan. Sami wybiorą Premier Rosji zaznaczył, że wynik wyborów prezydenckich nie jest rozstrzygnięty.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)