Notowania

prawybory w usa
16.02.2012 22:17

Wybory w USA. Chcą, by wygrał Romney, więc manipulują

Z liczenia głosów najpierw okazywało się, że wygrywał, potem - że jednak nie. Kto wspiera Romneya?

Podziel się
Dodaj komentarz
(J.B Nicholas/Splash News/EAST NEWS)

Media w USA kwestionują oficjalne wyniki prezydenckich prawyborów republikańskich w kilku stanach. Sugeruje się, że doszło tam do manipulacji przy liczeniu głosów, tak by wygrał faworyt partyjnego establishmentu Mitt Romney.

Chodzi o prawybory, które odbyły się w tradycyjnym, skomplikowanym systemie tzw. _ caucuses _. Polega on na wybieraniu kandydata przez grupy działaczy gromadzących się na zebraniach w lokalnych społecznościach, a nie, jak w pozostałych stanach, w powszechnym głosowaniu wszystkich wyborców.

W stanie Iowa, gdzie 3 stycznia odbyły się pierwsze prawybory w systemie _ caucuses _, ogłoszono zwycięstwo Romneya różnicą zaledwie 8 głosów nad Rickiem Santorumem. Później okazało się, że wyniki głosowania w kilku okręgach wyborczych zaginęły. Miejscowe kierownictwo Partii Republikańskiej (GOP) oznajmiło wtedy, że prawybory zakończyły się remisem między obu kandydatami, by w końcu ogłosić, że nieznaczną przewagą głosów wygrał Santorum.

Podobna historia powtórzyła się w ostatni wtorek podczas prawyborów w Maine. Działacze GOP ogłosili, że kilkoma procentami wygrał tam Romney, potem jednak przyznali, że w obliczeniach głosów nie uwzględniono wielu okręgów wyborczych. Obecnie nie wiadomo, kto zwyciężył w tym stanie - donoszą media.

Czołowa komentatorka telewizji MSNB Rachel Maddow podała liczne przykłady chaosu i nieprawidłowości przy organizacji prawyborów i liczeniu głosów. W dwóch stanach, gdzie prawybory już się odbyły, przywódcy lokalnych struktur GOP podali się do dymisji. Mocno zaangażowana po stronie Demokratów Maddow sugerowała, że organizatorzy chcieli _ pomóc _ Romneyowi w wygranej i mogli działać z inspiracji krajowego kierownictwa partii.

Romney, były gubernator Massachusetts, w walce o nominację prezydencką jest popierany przez republikańskie elity, gdyż ich zdaniem ma on największe szanse na pokonanie w wyborach prezydenta Baracka Obamy. Wciąż jednak zaufaniem nie darzy go konserwatywna baza GOP.

Według najnowszych sondaży nieco więcej republikańskich wyborców woli teraz byłego senatora Ricka Santoruma, chociaż różnica w poparciu dla obu kandydatów mieści się w granicach błędu statystycznego.

Czytaj w Money.pl
Jest pewny, zostanie prezydentem USA Były gubernator Massachusetts zdobył na Florydzie 50 delegatów na konwencję przedwyborczą GOP.
Zaskakująca zmiana lidera. W wyborach USA... Mitt Romney traci pozycję lidera w republikańskim wyścigu do nominacji prezydenckiej.
Znów popełnił gafę. Obama zaciera ręce Z powszechną krytyką i szyderstwami satyryków spotkała się wypowiedź faworyta do republikańskiej nominacji prezydenckiej Mitta Romneya
Tagi: prawybory w usa, mitt romney, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz