Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wybory w USA: wielkie pieniądze na kampanie wyborcze

0
Podziel się:

14,1 miliona dolarów, wpłacił przemysłowiec z Teksasu. Następny w kolejności jest właściciel kasyn z Las Vegas.

Wybory w USA: wielkie pieniądze na kampanie wyborcze
(PAP/EPA)

Kandydaci Partii Republikańskiej do nominacji prezydenckiej stają się coraz bardziej zależni od tzw. komitetów akcji politycznej, czyli grup, które zbierają fundusze - przeważnie od milionerów - i przeznaczają je na ogłoszenia przedwyborcze w mediach popierające swoich faworytów.

Na zdjęciu jeden z kandydatów na prezydenta USA Rick Santorum

W prawyborach mających rozstrzygnąć kto będzie kandydatem Partii Republikańskiej (GOP) na prezydenta w tegorocznych wyborach rosnącą rolę odgrywają pieniądze, w tym zwłaszcza od najzamożniejszych sponsorów.

PACs (ang. skrót: PACs, od: Political Action Committees) są - przynajmniej formalnie - niezależne od kandydatów, którzy sami zbierają fundusze na swoje kampanie. W ostatnich miesiącach PACs zebrały jednak więcej pieniędzy niż kandydaci: Mitt Romney, Rick Santorum, Newt Gingrich i Ron Paul.

Kandydaci wydają więcej pieniędzy niż sami są w stanie zebrać i zdaniem ekspertów, gdyby nie pomoc PACs nie byliby w stanie prowadzić dalej swoich kosztownych kampanii. Wydatki na nie biją wszelkie dotychczasowe rekordy.

Tymczasem, jak obliczono, co najmniej 25 procent wszystkich pieniędzy trafiających do PACs pochodzi od pięciu multimilionerów. Najwięcej, bo 14,1 miliona dolarów, wpłacił na ich konto przemysłowiec z Teksasu, właściciel firmy Contran Harold Simmons. Następny w kolejności jest właściciel kasyn z Las Vegas i Macao Sheldon Adelson, który wpłacił 10 mln dolarów.

Simmons finansuje komitet pod nazwą _ American Crossroads _, założony przez głównego stratega byłego prezydenta George'a W. Busha, Karla Rove'a, który popiera obecnie Romney'a. W samym tylko styczniu wpłacił na jego rzecz 5 milionów dolarów.

Adelson wpłaca pieniądze do komitetu _ Winning Our Future _, który finansuje ogłoszenia telewizyjne wspierające Gingricha. Inni dwaj multimilionerzy, Foster S.Friess i Peter Thiel, poprzez swój komitet sponsorują kampanię Santoruma.

Telewizyjne spoty głównie atakują przeciwników danego kandydata, zarzucając im kłamstwa i rozmijanie się słów z czynami. Romney i Santorum, najpoważniejsi obecnie rywale do nominacji prezydenckiej, oskarżają się nawzajem o prowadzenie w przeszłości polityki zgodnej z linią administracji i Demokratów w Kongresie. Romney był gubernatorem Massachusetts, a Santorum senatorem z Pensylwanii.

Zdaniem komentatorów, negatywna kampania może zaszkodzić przyszłemu kandydatowi Republikanów w wyborach prezydenckich.

Więcej o wyborach w USA czytaj w Money.pl
Zaskakująca zmiana lidera. W wyborach USA... Mitt Romney traci pozycję lidera w republikańskim wyścigu do nominacji prezydenckiej.
Romney znów prowadzi. Bo reklamy są droższe W przeddzień republikańskich prawyborów na Florydzie sondaże wskazują tam na wysokie zwycięstwo byłego gubernatora Massachusetts Mitta Romneya nad byłym przewodniczącym Izby Reprezentantów Newtem Gingrichem.
Obama rozgoryczony. Kto mu przeszkadza Biały Dom chce przedłużenia przejściowej obniżki podatków od płac i wyższych podatków dla milionerów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)