Notowania

prawybory w usa
09.02.2012 22:12

Wybory w USA: wygra Obama?

Gdyby wybory odbyły się dziś - wynika z sondażu ośrodka badania opinii Wenzel Strategies - 20 procent republikańskich wyborców poparłoby Obamę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Ponad miesiąc po rozpoczęciu w USA maratonu prawyborów prezydenckich w Partii Republikańskiej (GOP) nie może ona wyłonić odpowiedniego kandydata. Według najnowszego sondażu część Republikanów chce głosować w wyborach na... demokratę, prezydenta Baracka Obamę.

Gdyby wybory odbyły się dziś - wynika z sondażu ośrodka badania opinii Wenzel Strategies - 20 procent republikańskich wyborców poparłoby Obamę.

Wszyscy kandydaci GOP do nominacji prezydenckiej - Mitt Romney, Newt Gingrich, Rick Santorum i Ron Paul - przegraliby z obecnym prezydentem. Paul, kongresman z Teksasu i idol libertarian, zostałby pokonany najmniejszą różnicą głosów: 44 do 40 - chociaż eksperci dają mu najmniej szans na nominację.

Faworytem republikańskiego establishmentu jest Romney, były gubernator Massachusetts, ale jego pozycja uległa osłabieniu po porażkach we wtorkowych prawyborach w stanach Missouri, Minnesota i Kolorado. Przegrał tam z Santorumem, byłym senatorem z Pensylwanii.

Konserwatyści w GOP, mający znaczny wpływ w prawyborach, zaczynają stawiać na Santoruma jako na kandydata, który mógłby stać się alternatywą dla Romneya. Ten ostatni nie cieszy się zaufaniem prawicy - uchodzi za zbyt ustępliwego wobec Demokratów.

Dotychczas konserwatyści pokładali te nadzieje w Gingrichu, byłym przewodniczącym Izby Reprezentantów. Jego notowania jednak spadły po słabych wynikach w prawyborach na Florydzie i w trzech stanach we wtorek.

Na rozpoczętej w czwartek w Waszyngtonie tzw. Konferencji Konserwatywnej Akcji Politycznej prominenci prawicy sygnalizowali, że skłonni są poprzeć Santoruma.

- _ Po jego wygranych konserwatyści skłaniają się coraz bardziej ku niemu _ - powiedział znany prawicowy działacz Richard Viguerie.

Były senator głosi program odpowiadający zwłaszcza religijnym konserwatystom - popiera zakaz aborcji, federalną ustawę o nieuznawaniu małżeństw gejów i większe wsparcie państwa dla instytucji kościelnych.

Więcej o wyborach w USA czytaj w Money.pl
Obama zwrócił pieniądze. Od przestępcy? Barack Obama zwrócił 200 tysięcy dolarów wpłaconych na swoje konto. Okazało się, że pieniądze pochodzą od meksykańskiego multimilionera.
Należy do sekty, może zostać prezydentem USA Mormoni przekazują swojemu kościołowi co najmniej dziesięć procent dochodów. W ten sposób do kasy wspólnoty wpływa ponad sześć miliardów dolarów rocznie.
Jest pewny, zostanie prezydentem USA Były gubernator Massachusetts zdobył na Florydzie 50 delegatów na konwencję przedwyborczą GOP.
Tagi: prawybory w usa, wybory, wiadmomości, wiadomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz