Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory we francji
13.03.2012 10:41

Wybory we Francji. Marine le Pen stanie przeciwko Sarkozy'emu

Czy zagra na ksenofobicznych obawach Francuzów i odbierze wyborców Sarkozy'emu?

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Szefowa skrajnie prawicowego Frontu Narodowego zebrała 500 podpisów merów i radnych koniecznych do startu w kwietniowo-majowych wyborach prezydenckich we Francji.

_ - Mam swoje 500 podpisów i dzięki temu będę kandydatką w wyborach prezydenckich _ - powiedziała Le Pen (na zdj.) agencji Reutera.

Według opublikowanego sondażu Ifop/Fiducial, w pierwszej turze wyborów prezydenckich przewidzianej na 22 kwietnia Le Pen zajmuje trzecie miejsce z 16 procentami głosów. Wciąż jednak jest to za mało, aby zagrozić faworytowi wyścigu - liderowi socjalistów Francois Hollande'owi, czy jemu najgroźniejszemu rywalowi prezydentowi Nicolasowi Sarkozy'emu.

Zgodnie z obowiązującą we Francji ordynacją wyborczą każdy kandydat musi do 16 marca, a więc do najbliższego piątku, uzyskać 500 podpisów samorządowców - merów lub radnych. W przeciwnym wypadku nie zostanie dopuszczony do wyborczej próby.

Otoczenie Marine Le Pen powtarzało w ostatnim czasie, że kandydatka FN miała problem z uzyskaniem koniecznych podpisów, gdyż wielu samorządowców odmówiło jej takiego wsparcia.

Szefowa FN oskarżała swoich konkurentów - zarówno rządzącą centroprawicę prezydenta Sarkozy'ego, jak i Partię Socjalistyczną - o wywieranie nacisków na samorządowców, aby nie podpisywali się pod jej kandydaturą. Według niej, wymóg 500 podpisów powinien zostać zniesiony, gdyż sprzyja największym partiom.

Jak zauważa agencja Reutera, gdyby Le Pen nie udało się zebrać wymaganej liczby podpisów, mogłoby to wstrząsnąć wyścigiem do Pałacu Elizejskiego: wyborcy o skrajnie prawicowych poglądach najpewniej przerzuciliby swe poparcie z Le Pen na Sarkozy'ego.

Według najnowszego sondażu Ifop/Fiducial, kandydat centroprawicy zwycięży w pierwszej turze z socjalistą stosunkiem głosów 28,5 proc. do 27 proc., ale przegra z nim w turze drugiej (45,5 proc. do 54,5 proc.).

W wyborach prezydenckich w 2007 roku kandydatem Frontu Narodowego był ojciec obecnej szefowej tej partii, Jean-Marie Le Pen.

Najczęściej poruszanymi tematami w kampanii wyborczej kandydatów tej partii są takie kwestie, jak krytykowanie imigracji, globalizacji i integracji europejskiej. To Marine prowadziła kampanię swojego ojca w 2007 roku, gdy ten wskrzesił polskiego hydraulika, strasząc Francuzów zalewem imigrantów z Europy Środkowo-Wschodniej.

Czytaj więcej o wyborach prezydenckich we Francji
Merkel ma plan. Chce pomóc Sarkozy'emu Z komunikatu ogłoszonego przez partię kanclerz Niemiec, wynika, że obawia się ona _ osłabienia Francji _.
Wskazali, kto powinien rządzić Francją Socjalista jest zdecydowanym faworytem wyborów prezydenckich.
Wygwizdany Sakrozy schował się... w barze Dopiero po godzinie przybyła na miejsce policja i umożliwiła szefowi państwa opuszczenie kawiarni - pod osłoną parasoli.
Tagi: wybory we francji, francja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz