Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybuch wulkanu na Islandii. Alert lotniczy

0
Podziel się:

Służby kraju od kilku tygodni przygotowywały się na możliwą erupcję wulkanu Bardarbunga.

Wybuch wulkanu na Islandii. Alert lotniczy
(Árni Friðriksson/CC/Wikipedia)

Wybuch wulkanu na Islandii. Służby kraju od kilku tygodni przygotowywały się na możliwą erupcję wulkanu Bardarbunga.

aktualizacja 14:03

Islandzkie władze podniosły w niedzielę do najwyższego poziomu - czerwonego - alert dla lotnictwa w rejonie położonego pod lodowcem wulkanu Bardarbunga, po wykryciu w pobliżu niewielkiej erupcji szczelinowej.

Islandzkie służby meteorologiczne twierdzą, że erupcja stwierdzona na polu lawy Holuhraun, w odległości kilku kilometrów od grożącego erupcją wulkanu, jest _ bardzo spokojna i z trudem może być odnotowana na sejsmografach _.

Wprowadzono czasowy zakaz lotów na wysokości 1,8 kilometra w promieniu 18,5 kilometra wokół wulkanu. Według Obrony Cywilnej wszystkie lotniska pozostały otwarte.

W piątek w następstwie mniejszej erupcji władze na krótko podniosły alert, wprowadzając ograniczenia w transporcie lotniczym w rejonie wulkanu.

Czerwony alert oznacza, że erupcja jest nieuchronna albo już trwa, z ryzykiem emisji pyłów wulkanicznych.

Od połowy sierpnia w rejonie wulkanu Bardarbunga, pokrytego grubą na kilkaset metrów pokrywą lodowca Vatnajoekull, obserwuje się podwyższoną aktywność sejsmiczną.

Wulkanolodzy ostrzegają, że w razie erupcji Bardarbungi i wyrzucenia popiołów wulkanicznych zakłócony może zostać transport lotniczy w północnej Europie i w rejonie północnego Atlantyku.

Z krateru wydobywa się pył wulkaniczny. Niewykluczone więc, że powtórzy się sytuacja z 2010 roku, kiedy ruch lotniczy nad Europą został sparaliżowany po wybuchu wulkanu Eyjafjallajoekull.

W ubiegłym tygodniu zakończono ewakuację mieszkańców osad położonych u stóp Bardarbungi. Wcześniej dochodziło do setek niewielkich trzęsień ziemi, co wskazywało na możliwą erupcję.

Czytaj więcej w Money.pl
Alert lotniczy w Islandii. Nie zgadniesz dlaczego Władze Islandii podwyższyły do najwyższego, czerwonego poziomu alert dla transportu lotniczego w związku z groźbą wybuchu wulkanu Bardarbunga.
Erupcja wulkanu wywołała panikę Na indonezyjskiej wyspie Sumatra wybuchł wulkan Sinabung. Po zboczach wulkanu spływają potoki lawy a słup pyłu i gazów wzbił się na wysokość 7 km.
wiadmomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)