Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wyburzanie skarp na wybrzeżu dla ochrony turystów

0
Podziel się:

Pierwsze urwiska wyburzono przy użyciu ciężkiego sprzętu na dwóch plażach - Santa Eulalia oraz Maria Luisa - w obleganym przez turystów kurorcie Albufeira. Trzecim miejscem jest plaża Camilo w Lagos.

Wyburzanie skarp na wybrzeżu dla ochrony turystów
(jamiejohndavies/CC BY 2.0/Flickr)
bEDCuszV

Na portugalskim wybrzeżu rozpoczęła się akcja kontrolowanego osuwania urwisk przy popularnych plażach. Prowadzona będzie do sezonu letniego przy linii brzegowej regionów Alentejo i Algarve.

Pierwsze urwiska wyburzono przy użyciu ciężkiego sprzętu na dwóch plażach - Santa Eulalia oraz Maria Luisa - w obleganym przez turystów kurorcie Albufeira w południowej Portugalii. Trzecim miejscem, na którym w połowie maja br. ruszyły prace przy likwidacji niebezpiecznych skarp, jest plaża Camilo w Lagos.

Na plaży Santa Eulalia kontrolowanemu wyburzaniu urwisk towarzyszy zabezpieczanie odkrytego tam w wyniku wiosennego zawalenia się klifu obiektu przemysłowego z czasów rzymskich, z okresu między III a V w. n.e.

bEDCuszX

W środę z kolei przy tej samej plaży archeolodzy natrafili na pozostałości średniowiecznego cmentarza. _ Znaleziony tam kompletny szkielet ludzki pochodzi z XV lub XVI wieku _ - ujawnił Luis Paulo, szef zespołu archeologicznego z Albufeiry.

W czerwcu zespół specjalistów z Portugalskiej Agencji Środowiska (APA) przeniesie się na inne plaże usytuowane na południowo-zachodnich i południowych brzegach Portugalii. Wyburzanie grożących zawaleniem klifów, służące bezpieczeństwu turystów, ma być zakończone przed nastaniem sezonu wakacyjnego.

Jak poinformował prezes APA Sebastiao Teixeira, nad kilkoma portugalskimi plażami urwiska muszą być pilnie wyburzone, gdyż wichury, które przeszły nad Portugalią zimą, odsłoniły klify, które w niesprzyjających warunkach atmosferycznych mogą stać się niebezpieczne dla plażowiczów.

_ Bez podjęcia prewencyjnych działań mogłyby one stanowić realne zagrożenie dla zdrowia i życia turystów, szczególnie po opadach deszczu. Aby ochronić plażowiczów, dokańczamy dzieła oceanu, który coraz bardziej wdziera się na te tereny. Głównym zadaniem naszego zespołu jest osunięcie niestabilnych miejsc na klifach _ - wyjaśnił Teixeira.

bEDCusAd

Tylko podczas tegorocznej zimy przy popularnych plażach regionu Algarve odnotowano 12 osunięć klifów.

W sierpniu 2009 r. na plaży Maria Luisa w Albufeirze osuwające się urwisko zabiło pięciu portugalskich plażowiczów. Zbagatelizowali oni znaki informujące o groźbie zawalenia się klifu.

Czytaj więcej w Money.pl
Katastrofa - w Portugalii znikną plaże? Jeszcze 60 lat temu rocznie nurt rzeki transportował na wybrzeże Atlantyku 2 miliony ton piasku rocznie, dziś - osiem razy mniej.
Za przejazd autobusem płacą kartą kredytową _ Według naszych szacunków pomysł płacenia kartami debetowymi i kredytowymi za przejazdy środkami komunikacji miejskiej spotka się z pozytywnym odzewem klientów. _
Pociąg zbliżył Portugalię i Hiszpanię Wczoraj w Madrycie rozpoczął się XXVI Szczyt Iberyjski Portugalii i Hiszpanii.
bEDCusAy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)