Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wyniki wyborów do Senatu. Kto zwyciężył?

0
Podziel się:

Państwowa Komisja Wyborcza podaje oficjalne informacje na podstawie wyników spływających z okręgowych komisji.

Wyniki wyborów do Senatu. Kto zwyciężył?
(Michał Kobyliński/CC/Wikimedia)

[aktualizacja 19:31]

*Reżyser Kazimierz Kutz, były szef MON Bogdan Klich i Beata Gosiewska zasiądą w Senacie. Przepadli za to Zbigniew Romaszewski oraz Anna Chodakowska wystawieni przez PiS i Andrzej Celiński, który startował jako kandydat niezależny. *

Kutz startujący jako kandydat niezależny, został wybrany na senatora w Katowicach.
Z kolei w okręgu obejmującym swoim zasięgiem Gdańsk i Sopot, senatorem został Bogdan Borusewicz (PO), marszałek Senatu ostatniej kadencji.

Według - wciąż nieoficjalnych wyników - Borusewicz otrzymał ponad 66 tysięcy głosów. To ponad dwa razy więcej niż zgłoszony przez PiS sygnatariusz Porozumień Sierpniowych Andrzej Gwiazda, na którego głosowało ponad 29 tysięcy wyborców.

W okręgu nr 42, obejmującym pięć prawobrzeżnych dzielnic stolicy, senatorem zostanie były poseł SdPl Marek Borowski - popierany przez PO i SLD.

*Borowski *to były marszałek Sejmu, założyciel SdPl, w ostatniej kadencji przewodniczący sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą. Startował z własnego komitetu popieranego przez SLD i PO. Uzyskał 84 503 głosów (49,84 proc. głosów).

Najnowsze wyniki wyborów

Borowski pokonał Zbigniewa Romaszewskiego (PiS), którego poparło 48 867 wyborców (28,82 proc.). Romaszewski, w PRL działacz opozycji demokratycznej, w ostatniej kadencji wicemarszałek Senatu. Jego brak w Senacie będzie sporą sensacją, bowiem sprawował mandat senatora nieprzerwanie od 1989 r.

W okręgu wyborczym obejmującym powiaty bartoszycki, braniewski, elbląski i lidzbarski senatorem został były poseł SLD Witold Gintowt-Dziewałtowski, popierany przez PO.

W senackim okręgu nr 61, po podliczeniu danych z 86,98 proc. protokołów obwodowych komisji wyborczych, wygrał Włodzimierz Cimoszewicz, startujący jako kandydat niezależny. Zdobył tam 48,17 proc. poparcia - podała PKW.

Według danych PKW w warszawskim okręgu wyborczym nr 43, obejmującym
południowe dzielnice miasta, senatorem został Marek Rocki (PO). W wyścigu o mandat pokonał popieraną przez PiS aktorkę Annę Chodakowską i Andrzeja Celińskiego, który startował jako kandydat niezależny.

Należący do PO prezes koszykarskiego klubu PGE Turów Zgorzelec Jan Michalski został wybrany na senatora w okręgu nr 1.

W okręgu wyborczym nr 2, obejmującym powiaty: jaworski, jeleniogórski, kamiennogórski, złotoryjski oraz miasto Jelenia Góra, został popierany przez PO Józef Pinior, były europoseł i działacz opozycyjny w PRL.

Dorota Czudowska, lekarz onkolog, należąca do PiS, została wybrana na senatora w okręgu nr 3 obejmującym powiaty głogowski, legnicki, lubiński, polkowicki oraz miasto Legnica.

Z kolei w okręgu wyborczym nr 4, obejmującym powiat wałbrzyski i świdnicki, senatorem został Wiesław Kilian, kandydat niezależny popierany przez Platformę Obywatelską.

W okręgu nr 8, obejmującym północny Wrocław, został Jarosław Obremski - wiceprezydent Wrocławia, który startował z KWW Rafała Dutkiewicza.

Andrzej Kobiak z PO został senatorem w okręgu nr 9, obejmującym m.in. Bydgoszcz - wynika z danych PKW po przeliczeniu 57,74 proc. protokołów obwodowych.

Jan Rulewski został senatorem w okręgu nr 10, obejmującym m.in. Inowrocław.

Jan Wyrowiński z PO ponownie został wybrany senatorem w okręgu nr 11, obejmującym Toruń oraz powiaty toruński i chełmiński.

Michał Wojtczak został senatorem w okręgu nr 12, obejmującym m.in. Grudziądz - wynika z danych PKW po przeliczeniu 73,01 protokołów obwodowych.

*Andrzej Person *(PO) ponownie został wybrany senatorem w okręgu nr 13, obejmującym Włocławek oraz powiaty aleksandrowski, lipnowski, radziejowski i włocławski.

Prof. Henryk Cioch, prawnik popierany przez PiS, został wybrany na senatora w okręgu nr 16 obejmującym miasto Lublin.

Grzegorz Bierecki, prezes Krajowej SKOK, popierany przez PiS, został wybrany
na senatora w okręgu nr 17 obejmującym Białą Podlaską oraz powiaty bialski, radzyński i parczewski.

Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie Józef Zając został wybrany na senatora w okręgu wyborczym nr 18, obejmującym Chełm i powiaty: chełmski, krasnostawski i włodawski.

Szef NSZZ RI "S", senator poprzedniej kadencji, *Jerzy Chróścikowski *(PiS)
został wybrany na senatora w okręgu nr 19 obejmującym Zamość i powiaty: zamojski, biłgorajski, hrubieszowski i tomaszowski.

Według nieoficjalnych i cząstkowych danych z 76,85 proc. komisji obwodowych w okręgu nr 20, obejmującym Zieloną Górę i ościenne powiaty, senatorem następnej kadencji został Stanisław Iwan z Platformy Obywatelskiej.

W okręgu nr 22, obejmującego południowe powiaty woj. lubuskiego mandat do Senatu uzyskał prezes klubu żużlowego w Zielonej Górze Robert Dowhan z Platformy Obywatelskiej.

Obecny senator Maciej Grubski ponownie został wybrany na senatora - podała
w PKW na podstawie danych ze 100 proc. obwodów. Polityk Platformy startował w okręgu
nr 23 obejmującym część miasta Łodzi.

Ryszard Bonisławski, znany łódzki przewodnik, popierany przez PO, został wybrany na senatora w okręgu 24 obejmującym miasto Łódź oraz powiaty: łódzki wschodni i brzeziński

Senator Przemysław Błaszczyk z PiS został ponownie wybrany na senatora w okręgu wyborczym nr 25 obejmującym powiaty: poddębicki, łęczycki, kutnowski i łowicki.

W okręgu nr 28, obejmującym powiaty: bełchatowski, piotrkowski, radomszczański i Piotrków Tryb. został Wiesław Dobkowski z PiS.

W okręgu nr 29, obejmującym powiaty: opoczyński, tomaszowski, rawski, skierniewicki i Skierniewice, senatorem został Grzegorz Wojciechowski (PiS).

Senatorem w okręgu nr 30 obejmującym powiaty chrzanowski, myślenicki, oświęcimski, wadowiski, suski został Andrzej Michał Pająk, popierany przez Prawo i Sprawiedliwość.

W Krakowie, w okręgu wyborczym nr 31 obejmującym powiaty: krakowski, miechowski i olkuski senatorem został Bogdan Pęk z PiS.

Janusz Sepioł z PO, senator poprzedniej kadencji, został wybrany na senatora w okręgu nr 32, obejmującym część Krakowa Z kolei Tadeusz Kopeć z Cieszyna, poseł PO dwóch ostatnich kadencji, został wybrany na senatora w okręgu nr 79 obejmującym powiaty żywiecki i cieszyński.

W okręgu wyborczym nr 33, obejmującym część Krakowa, senatorem został Bogdan Klich z PO, były minister obrony narodowej. Klich uzyskał ponad 73,2 tys. głosów.

W okręgu nr 38 - Płock, woj. mazowieckie - wygrał Marek Martynowski z PiS, radny mazowiecki tej partii, były urzędnik Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

W okręgu wyborczym do Senatu nr 39 (Ciechanów, woj. mazowieckie) mandat senatora zdobył *Jan Maria Jackowski *z PiS, były poseł AWS i członek LPR.

W okręgu wyborczym nr 40, obejmującym cztery powiaty na północ i zachód od stolicy, senatorem została kandydatka PO Anna Aksamit - dyrektorka Powiatowego Urzędu Pracy w Legionowie.

*Robert Mamątow *- technik budowlany z Ostrołęki, członek PiS - został
wybrany na senatora w okręgu nr 46 obejmującym powiaty wokół Ostrołęki, m.in. pułtuski i wyszkowski oraz Ostrołękę.

Waldemar Kraska - lekarz, senator PiS VI kadencji z Kosowa Lackiego, został ponownie wybrany na senatora w okręgu nr 48 obejmującym powiaty: łosicki, siedlecki i sokołowski oraz Siedlce.

W okręgu wyborczym nr 49 senatorem został lekarz z Nowego Miasta nad Pilicą - Stanisław Karczewski z PiS. Okręg wyborczy nr 49 obejmuje powiaty białobrzeski, przysuski, grójecki i kozienicki. Ryszard Knosala, senator VII kadencji popierany przez PO, został wybrany na senatora w okręgu nr 51 obejmującym wschodnią Opolszczyznę.

Piotr Wach, senator VII kadencji popierany przez PO, został wybrany na senatora w okręgu nr 52 obejmującym Opole i powiat opolski.

Aleksander Świeykowski, przedsiębiorca z Praszki popierany przez PO, został wybrany na senatora w okręgu nr 53 obejmującym zachodnią Opolszczyznę

W okręgu nr 54, obejmującym powiaty: leżajski, niżański, stalowowolski i tarnobrzeski, senatorem została Janina Sagatowska z PiS.

W senackim okręgu nr 59, po podliczeniu danych ze 100 proc. protokołów obwodowych komisji wyborczych, wygrał dotychczasowy senator Bohdan Paszkowski z PiS.

Zastępca prezydenta Białegostoku, Tadeusz Arłukowicz z PO został wybrany na senatora w okręgu nr 60, obejmującym miasto Białystok oraz powiaty: białostocki i sokólski w Podlaskiem.

Po zliczeniu głosów z ponad 65 proc. komisji obwodowych senatorem w okręgu wyborczym nr 66, obejmującym powiaty gdański, starogardzki i tczewski, został Andrzej Grzyb, senator PO ostatniej kadencji.

Według nieoficjalnych informacji z okręgowej komisji wyborczej w Gdyni, w okręgu wyborczym nr 62 obejmującym powiaty lęborski, słupski, wejherowski oraz miasto Słupsk senatorem został dotychczasowy senator PO Kazimierz Kleina.

Dziennikarka radiowa, dotychczasowa senator PO Maria Pańczyk-Pozdziej
została wybrana na senatora w okręgu nr 70, obejmującym Gliwice oraz powiaty gliwicki i tarnogórski.

Prof. *Antoni Motyczka *z PO, dotychczasowy senator, wykładowca Politechniki
Śląskiej oraz przedsiębiorca związany z branżą budowlaną, został wybrany na senatora w okręgu wyborczym nr 73 obejmującym miasto Rybnik i powiaty rybnicki i mikołowski.

Dotychczasowy senator PO Leszek Piechota został wybrany na kolejną kadencję w okręgu nr 74, obejmującym Chorzów, Piekary Śląskie, Rudę Śląską, Siemianowice Śląskie i Świętochłowice.

Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska została wybrana na
senatora w okręgu nr 75, obejmującym Mysłowice, Tychy i powiat bieruńsko-lędziński.

Zbigniew Meres, dotychczasowy senator, były komendant główny straży pożarnej, popierany przez PO, został wybrany na senatora w okręgu nr 76 obejmującym powiaty będziński, zawierciański oraz miasto na prawach powiatu Dąbrowę Górniczą

Rafał Muchacki, dotychczasowy senator PO, lekarz z Bielska-Białej, został wybrany na senatora w okręgu nr 78, które obejmuje powiaty bielski ziemski i grodzki oraz pszczyński

W okręgu wyborczym nr 81 obejmującym powiaty: buski, jędrzejowski, kazimierski, konecki, pińczowski, staszowski i włoszczowski senatorem został *Mieczysław Gil *startujący z listy PiS.

W okręgu wyborczym nr 82, obejmującym powiaty: opatowski, ostrowiecki, sandomierski, skarżyski i starachowicki, senatorem została wdowa po Przemysławie Gosiewskim - Beata Gosiewska z PiS.

Stanisław Gorczyca, dotychczasowy senator popierany przez PO, został wybrany ponownie do Senatu z okręgu nr 85 elbląskiego.

Ryszard Górecki, dotychczasowy senator popierany przez PO, został wybrany
ponownie do Senatu z okręgu nr 86, obejmującego powiaty: olsztyński, szczycieński i nidzicki - wynika z danych PKW po podliczeniu 100 procent protokołów obwodowych.

Marek Konopka, dotychczasowy senator popierany przez PO, został ponownie wybrany do Senatu z okręgu nr 87, obejmującego powiaty: ełcki, giżycki, gołdapski, kętrzyński, mrągowski, olecki, piski, węgorzewski.

*Mieczysław Augustyn *został senatorem w okręgu nr 88, obejmującym m.in. Piłę - wynika z danych PKW po przeliczeniu 93,68 proc. protokołów obwodowych.

W okręgu nr 90, obejmującym powiat poznański, według danych z 74,32 proc. protokołów obwodowych, kandydat PO, wicemarszałek Senatu poprzedniej kadencji Marek Ziółkowski.

Senatorem w okręgu wyborczym nr 91 obejmującym Poznań została *Jadwiga Rotnicka. *Z tego okręgu startowało trzech kandydatów.

W okręgu nr 92 w Koninie senatorem w okręgu obejmującym powiaty gnieźnieński, słupecki, średzki, śremski i wrzesiński, został popierany przez PO, były senator Piotr Gruszczyński.

Ireneusz Niewiarowski (PO) został ponownie wybrany na senatora w okręgu nr 93
obejmującym powiaty: kolski, koniński, turecki oraz miasto na prawach powiatu Konin.* *

W okręgu wyborczym nr 94 obejmującym powiaty wokół Leszna, senatorem został *Marian Poślednik, *radny sejmiku wielkopolskiego startujący z listy PO.

Bezpartyjna dziennikarka *Andżelika Możdżanowska *popierana przez PSL została senatorem w okręgu wyborczym nr 96, który obejmuje powiaty kępiński, krotoszyński, ostrowski i ostrzeszowski.

*Norbert Obrycki *z PO, radny Sejmiku zachodniopomorskiego, został wybrany na senatora w okręgu nr 97 obejmującym Szczecin i powiat policki.

*Sławomir Preiss *(PO) został wybrany na senatora w okręgu nr 98 obejmującym powiaty goleniowski, gryficki, gryfiński, kamieński, łobeski, myśliborski, pyrzycki, stargardzki i miasto Świnoujście.* *

Według nieoficjalnych informacji z okręgowej komisji wyborczej w Kaliszu, w okręgu wyborczym nr 96 obejmującym powiaty kaliski, pleszewski, jarociński i miasto na prawach powiatu Kalisz, senatorem został dotychczasowy poseł PO *Witold Sitarz.*

W okręgu nr 99 według danych z 67,52 proc. obwodowych komisji wyborczych prowadzi kandydatka Platformy Obywatelskiej *Grażyna Sztark, *administratywistka, senator VII kadencji.

*Piotr Zientarski, *należący do Platformy Obywatelskiej adwokat, został wybrany na senatora w okręgu nr 100 obejmującym powiaty: koszaliński, sławieński, szczecinecki oraz miasto Koszalin.

Według nieoficjalnych informacji okręgowej komisji wyborczej w Nowym Sączu, w okręgu wyborczym obejmującym powiaty nowosądecki, gorlicki i miasto Nowy Sącz senatorem ponownie został *Stanisław Kogut *z Prawa i Sprawiedliwości.

W okręgu wyborczym obejmującym powiaty dąbrowski, tarnowski i miasto Tarnów na senatora został wybrany dotychczasowy senator Kazimierz Wiatr z PiS.

W okręgu obejmującym Gliwice oraz powiaty gliwicki i tarnogórski, została dotychczasowa senator PO, bezpartyjna dziennikarka radiowa Maria Pańczyk-Pozdziej.

W okręgu obejmującym Zieloną Górę senatorem został Stanisław Iwan *z Platformy Obywatelskiej. *

Waldemar Kraska - lekarz, senator PiS VI kadencji z Kosowa Lackiego, został

ponownie wybrany na senatora w okręgu nr 48 obejmującym powiaty: łosicki, siedlecki i sokołowski

oraz Siedlce - podała w poniedziałek PKW.

wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)