Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wypadek rosyjskiego samolotu w Czechach

0
Podziel się:

Siedem osób zostało rannych, gdy podczas lądowania na lotnisku w
centrum Czech zapalił się rosyjski samolot wojskowy.

Wypadek rosyjskiego samolotu w Czechach
(Gartenfreuden (Wolfgang)/CC BY-SA 3.0/ipernity.com/Wikipedia)
bETunQgl

Siedem osób zostało rannych, gdy dziś podczas lądowania na lotnisku w centrum Czech zapalił się rosyjski samolot wojskowy - poinformowała czeska służba zdrowia. Stan dwóch rannych uważa się za ciężki.

Według czeskiego ministerstwa obrony maszyna An-30B, uczestnicząca w międzynarodowym programie obserwacyjnym _ Otwartych przestworzy _, około południa lądowała awaryjnie bez wysuniętego podwozia i wypadła z pasa startowego na lotnisku wojskowym w Czasławiu. W kabinie samolotu wybuchł pożar.

Na pokładzie maszyny było 23 ludzi, 14 Rosjan i dziewięciu Czechów. Siedmiu z nich - jak podało pogotowie ratunkowe - doznało poparzeń. Śmigłowce i karetki przetransportowały ich do szpitali. Dwie osoby w stanie ciężkim trafiły do placówek specjalistycznych.

bETunQgn

_ - Mogę potwierdzić, że samolot wypadł jakieś 200 metrów poza pas. Wypadek obszedł się bez ofiar śmiertelnych _ - powiedziała rzeczniczka bazy lotniczej w Czasławiu, Denisa Smitalova. Fotoreporter agencji CzTK informował, że maszyna jest cała, leży na brzuchu najprawdopodobniej z uszkodzonym podwoziem.

Z powodu wypadku lotnisko wstrzymało pracę. Na miejsce udała się komisja badania katastrof lotniczych. Skontaktowano się też z rosyjską ambasadą.

Zainaugurowany 20 lat temu program _ Otwarte przestworza _ Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) ma na celu promowanie otwartości i przejrzystości w działaniach wojskowych między krajami NATO i dawnego Układu Warszawskiego. W programie obejmującym kontrolne loty nad terytoriami państw uczestników programu biorą udział 34 kraje.

Turbośmigłowy samolot An-30 produkowany od 1974 roku w ZSRR na bazie maszyny pasażerskiej An-24 służył do zadań kartograficznych i obserwacyjnych. Charakteryzuje go przeszklony dziób, w którym mieszczą się kamery i inne urządzenia obserwacyjne. Wersja B była przystosowana do potrzeb wojska.

bETunQgt
Czytaj więcej o katastrofach lotniczych
Ujawnili dlaczego runął samolot z hokeistami Rosyjska gazeta przytacza opinie specjalisty. Jako winnego wskazuje ....
Samolot spadł zaraz po starcie. Są ofiary W wypadku małego samolotu Cessna w pobliżu Banja Luki, stolicy serbskiej części Bośni i Hercegowiny, zginęło pięć osób.
Rozbił się polski samolot na Słowacji. Ofiary Dwoje Polaków zginęło dziś w wypadku jednosilnikowego samolotu kilka kilometrów od lotniska w Rużomberku w północnej Słowacji.
bETunQgO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)