Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wzrasta liczba osób karanych za korupcję

0
Podziel się

Pitera: Już dziś można mówić o systemie walki z korupcją, który przynosi efekty.

Wzrasta liczba osób karanych za korupcję
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bDJMPAZh

Rząd buduje nowy system walki z korupcją oparty na współpracy wielu organów administracji państwowej - zapowiedziała pełnomocnik rządu Julia Pitera. W Kancelarii Premiera zgromadziło się blisko 300 osób z różnych instytucji zajmujących się zwalczaniem korupcji. 9 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji.

Pełnomocnik rządu do zmiany przepisów w zakresie walki z korupcją tłumaczyła, że administracja nie jest jeszcze gotowa do gruntownych zmian w prawie, ale już dziś można mówić o systemie walki z korupcją. W jego skład wchodzi nie tylko CBA i policja, ale także inne instytucje publiczne walczące z tym przestępstem. Zdaniem Julii Pitery system ten przynosi efekty.

- _ Może właśnie to, że nie dzieje się nic bulwersującego dowodzi, że jest to system skuteczny. Może dlatego że nie wybuchają skandale dowodzi, że państwo jest dobrze monitorowane - _ stwierdziła Pitera._ _

bDJMPAZj

POSŁUCHAJ JULII PITERY:

_ _
_ _ Z badań wynika, że coraz mniej osób przyznaje się, że proponowano im łapówkę. W 2000 roku było to 13 procent, w 2009 - tylko 7 procent. Wiceszef MSWiA Adam Rapacki podkreślił, że wciąż Polacy uważają korupcję za groźny problem.

_ - _ To potwierdza, że rzeczywiście w Polsce nastąpiła znaczna poprawa w zakresie przeciwdziałania i zwalczania korupcji. Ale to nie jest pełen sukces, bo kiedy zapytaliśmy Polaków, czy korupcja jest powaznym problemem w państwie to ofromna wiekszośc mówiła, że tak _ _- przyznał Rapacki.

POSŁUCHAJ ADAMA RAPACKIEGO:

_ * * _

bDJMPAZp

Wiceminister sprawiedliwości Zbigniew Wrona zauważył, że wzrasta liczba osób karanych za przestępstwa korupcyjne. - _ W 2002 roku liczba prawomocnych skazań za te przestępstwa wynosiła 618, a w 2009 roku już 3194, a więc wzrosła ponad pięciokrotnie _ - wyliczył Wrona.

Z danych policji wynika, że w zeszłym roku było około łącznie 8400 przestępstw na tle korupcyjnym. Policja zanotowała 2900 przypadków korupcji biernej, tak zwanej sprzedajności urzędniczej, 2700 przypadków czynnego przekupstwa, 2100 przypadków nadużycia władzy przez funkcjonariuszy publicznych i 642 przypadki płatnej protekcji.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/132/t77956.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska;skorumpowana;jak;kostaryka;i;oman,199,0,699591.html) Polska skorumpowana jak Kostaryka i Oman W rankingu Transparency International Polska w ciągu roku awansowała o 8 pozycji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/86/t114518.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/drzewiecki;byla;lapowka;czy;nie;euro;nikt;nam;nie;odbierze,14,0,698894.html) Drzewiecki: Była łapówka czy nie, Euro nikt nam nie odbierze
[ ( http://static1.money.pl/i/h/12/t97548.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/szeremietiew;niewinny;odpowiedzialny;byl;komorowski,251,0,706811.html) Szeremietiew niewinny. Odpowiedzialny był Komorowski Sąd zamknął proces w sprawie tajemnicy w MON.
bDJMPAZK
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)