Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zadłużenie szpitali nieznacznie spadło - do 9,5 mld zł

0
Podziel się:

Długi znowu wzrosną, ze względu na wyższe ceny. W 2011 r. będzie gorzej.

Zadłużenie szpitali nieznacznie spadło - do 9,5 mld zł
(BeyzaSultanDURNA/iStockphoto)

W trzecim kwartale zadłużenie szpitali pierwszy raz w tym roku nieznacznie spadło - wynika z danych opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia. Zobowiązania lecznic wynoszą obecnie ponad 9,7 mld zł.

W trzecim kwartale 2009 r. zadłużenie szpitali wynosiło ponad 9,5 mld zł i od tego momentu zaczęło rosnąć. W ostatnim kwartale ub. roku zobowiązania wynosiły ponad 9,6 mld zł, w pierwszym kwartale 2010 r. - ponad 9,8 mld zł, a w drugim - ponad 9,9 mld zł.

Zobowiązania wymagalne (zobowiązania, których termin płatności minął) szpitali w trzecim kwartale 2010 r. wynosiły ponad 2,3 mld zł i były niższe niż w dwóch pierwszych kwartałach tego roku (pierwszy kwartał ponad 2,4 mld zł, drugi kwartał ponad 2,5 mld zł). W ostatnim kwartale 2009 r. zobowiązania wymagalne wynosiły ponad 2,2 mld zł.

W ocenie dyrektora warszawskiego szpitala Wolskiego Marka Balickiego (SLD) nieznaczny spadek zobowiązań nie zmienia ogólnej tendencji wzrostowej. - _ Od 2005 r. notowany był spadek zadłużenia, w 2010 r. sytuacja uległa zmianie. Ten niewielki spadek w trzecim kwartale jest prawdopodobnie związany z wypłatą przez NFZ nadwykonań i z przekazaniem środków z rządowego planu B (przekształcenia szpitali) _ - powiedział Balicki.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/114/t47474.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/piecha;leki;moga;byc;drozsze;ale;rzad;dobrze;robi,80,0,692816.html) Piecha: Leki mogą być droższe. Ale rząd dobrze robi
- _ Jednak ogólna tendencja wskazuje, że w czwartym kwartale tego roku zobowiązania wzrosną. Nadal ilość środków, które trafiają do szpitali, nie jest wystarczająca i nie odpowiada szybkiemu wzrostowi cen _ - dodał.

Zdaniem eksperta Pracodawców RP Roberta Mołdacha, zmiany zobowiązań szpitali w ostatnich latach są nieznaczne. - _ Zadłużenie szpitali utrzymuje się na wysokim poziomie i jest bliskie jednej piątej sumy wydawanej przez NFZ na świadczenia zdrowotne. Trudno wyciągać wnioski na podstawie tych danych. Moim zdaniem bez całościowej reformy sytuacja szpitali się nie zmieni. Nie chodzi tylko o zwiększenie finansowania, ale także o zmiany w zarządzaniu _ - podkreślił Mołdach.

Według eksperta rynku zdrowia Adama Kozierkiewicza z danych dotyczących zadłużenia szpitali nie należy wyciągać daleko idących wniosków. - _ Na pewno to zadłużenie pomimo wahań jest mniejsze niż w przeszłości. Dyrektorzy szpitali nie liczą na oddłużenia, takie jakie przeprowadzano w ubiegłych latach. Dzięki temu zachowują dyscyplinę finansową. Na pewno w tym roku sytuacja szpitali była trudniejsza, przyszły rok może być jeszcze gorszy. Dlatego dyrektorzy szpitali powinni zachowywać dyscyplinę finansową _ - powiedział Kozierkiewicz.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/174/t86446.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/znow;awantura;o;finansowanie;szpitali;z;nfz,194,0,723906.html) Znów awantura o finansowanie szpitali z NFZ Placówki domagają się pieniędzy za nadwykonania.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/141/t47501.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pieniadze;z;rezerwy;nfz;trafia;do;szpitali;onkologicznych,213,0,709333.html) Pieniądze z rezerwy NFZ trafią do szpitali onkologicznych Kopacz obiecała 100 mln złotych na leczenie nowotworów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/51/t85811.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/senatorowie;za;podwyzkami;dla;pielegniarek,162,0,704674.html) Senatorowie za podwyżkami dla pielęgniarek Głosowano też za ograniczeniem w handlu długami szpitali.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)