Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zagrożony rdzeń reaktora. Wody wciąż ubywa

0
Podziel się:

Rząd Japonii uspokaja, choć wody w reaktorze nr 2 elektrowni Fukushima I wciąż ubywa. Grozi to poważnym uszkodzeniem jego rdzenia.

Zagrożony rdzeń reaktora. Wody wciąż ubywa
(PAP/EPA)

Ponownie obniżył się poziom wody w reaktorze numer 2 elektrowni atomowej Fukushima I. Może to skutkować uszkodzeniem rdzenia reaktora. Wcześniej rzecznik japońskiego rządu Yukio Edano zapewniał, że duża eksplozja nieprawdopodobna

aktualizacja: 18:50

Poziom wody w reaktorze numer 2 w elektrowni atomowej Fukushima I, w północno-wschodniej Japonii, ponownie się obniżył, co utrudnia schładzanie prętów paliwowych - podała agencja Kyodo, powołując się na operatora siłowni firmę TEPCO. Ponadto obserwowany tam poziom promieniowania jest dwukrotnie wyższy od maksymalnego, zaobserwowanego dotychczas na terenie tej siłowni.

Firma TEPCO wyjaśniła, że poziom wody w reaktorze spadł, gdy zawór parowy w mieszczącym pręty paliwowe ciśnieniowym zbiorniku reaktora numer 2, został z nieznanego powodu zamknięty.

Wcześniej przedsiębiorstwo poinformowało, że udało się wtłoczyć wodę morską i do połowy zakryć pręty paliwowe, które już wcześniej były całkowicie odsłonięte. Z kolei rzecznik japońskiego rządu Yukio Edano zapewniał, że nie jest prawdopodobne, by w tym reaktorze doszło do dużej eksplozji.

Jak powiedział Edano, w reaktorze numer 2 nie powinno dojść do wybuchu, spowodowanego nagromadzeniem wodoru, bo jego osłona nie jest szczelna. Do wybuchów doszło wcześniej w reaktorach nr 1 i 3 tego kompleksu.

Zobacz także: ZOBACZ EKSPLOZJĘ W REAKTORZE NR 3 (relacja SkyNews, ang.):

Inny przedstawiciel japońskiego rządu, Koichiro Genba, również zapewnił, że _ nie ma absolutnie możliwości _, by w Japonii doszło do katastrofy porównywalnej z katastrofą elektrowni w Czarnobylu w 1986 roku. Awaria ta uzyskała 7. najwyższy poziom w międzynarodowej skali INES, podczas gdy awaria w Fukushimie została zakwalifikowana jako poziom 4.


Wcześniej japońska agencja Jij podała, że nie można wykluczyć stopienia się prętów paliwowych, co zwiększa ryzyko uszkodzenia osłony i radioaktywnego wycieku. Identyczna awaria, która może doprowadzić do przegrzania i eksplozji, wystąpiła już w reaktorach nr 1 i nr 3 tej samej elektrowni.

Takako Kitajima, przedstawiciel operatora elektrowni, firmy TEPCO, powiedział, że w następstwie awarii systemu chłodzącego elektrownia szykuje się do zalania reaktora nr 2 wodą morską. Ponadto dojdzie do kolejnej próby obniżenia ciśnienia w reaktorze. W pobliskiej elektrowni Fukushima II udało się już wcześniej schłodzić reaktory do bezpiecznego poziomu.

W uszkodzonej przez piątkowe trzęsienie ziemi i tsunami elektrowni Fukushima I jest sześć reaktorów. Elektrownia znajduje się 250 kilometrów na północ od Tokio.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/206/t135118.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/japonczycy;zalali;reaktory;morska;woda;twierdza;ze;pomoglo,149,0,793237.html) Japończycy zalali reaktory morską wodą. Twierdzą, że pomogło Doszło do kolejnego wybuchu wodoru, a na brzegu leżało 2 tysiące ciał.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/207/t135119.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nie;mozna;wykluczyc;katastrofy;atomowej,5,0,793349.html) "Nie można wykluczyć katastrofy atomowej" Tak sytuację ocenia francuski minister ds. przemysłu, energetyki i gospodarki cyfrowej Eric Besson.
[ ( http://static1.platine.pl/i/art/185/135097_tiny.jpg ) ] (http://platine.pl/do-japonii-poplyna-miliony-0-793215.html) Do Japonii popłyną miliony? Lady Gaga sprzedaje bransoletki, Madonna apeluje o wpłaty do Czerwonego Krzyża, a milionerzy finansują organizacje pomocowe.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)